Kusht i vendosur nga Ankaraja për të ratifikuar anëtarësimin në NATO, Finlanda rinis eksportet ushtarake me Turqinë

Kusht i vendosur nga Ankaraja për të ratifikuar anëtarësimin në NATO, Finlanda rinis eksportet ushtarake me Turqinë

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin

Ministria e Mbrojtjes e Finlandës tha të mërkurën se vendi kishte lëshuar licencën e parë komerciale të eksportit për materiale ushtarake në Turqi që nga viti 2019 pas një kërkese kyçe të Ankarasë për të miratuar anëtarësimin e Helsinkit në NATO.

Finlanda kishte pezulluar licencat e reja për eksportet ushtarake në Turqi në tetor 2019 për shkak të operacionit ushtarak të Turqisë në Siri.

“Që nga tetori 2019, asnjë licencë eksporti tregtar nuk është lëshuar në Turqi,” tha Pitkanen.

Rifillimi i eksporteve ushtarake ishte një nga kushtet e vendosura nga Ankaraja për të dhënë dritën jeshile për ofertat finlandeze dhe suedeze në NATO, të cilat aktualisht kanë ngecur.

Në fund të shtatorit, autoritetet suedeze hoqën ndalimin e eksporteve ushtarake në Turqi.

Njoftimi vjen pasi Ankaraja të martën shtyu bisedimet e pranimit në NATO me Suedinë dhe Finlandën, pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dënoi Stokholmin për lejimin e protestave që përfshinin djegien e Kuranit jashtë ambasadës suedeze të Turqisë.

Vendimi i ministrit finlandez të mbrojtjes u kritikua menjëherë nga njëra prej partive në koalicionin qeveritar të kryeministres Sanna Marin.

“Aleanca e Majtë nuk mbështet eksportin e materialeve mbrojtëse në vendet në luftë ose në shkelje të të drejtave të njeriut. Ne besojmë se Finlanda nuk duhet t'i japë Turqisë një licencë eksporti për armatime”, shkroi lideri i partisë Li Andersson në Twitter.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • greg rama: 25/01/2023 19:38

    po po pun pgrash , grate ikne per lesh sic iku edhe covid edhe klima, liberalizmi vdiq, duke perdorur grate qe jan tyryfyle nga trute donin te komnadonin boten duke bere burrat karagjoze dhe pa pushtet, cdo gje ne rrugen e duhur

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

'Aventura shqiptare me kontrabandën e Malboros' në 'Crime Story' premierë të dielën ora 22:00 në Report Tv

'Aventura shqiptare me kontrabandën e Malboros' në 'Crime Story' premierë të dielën ora 22:00 në Report Tv