Në burg drejtoresha e mashtrimit me kreditë, sekserja: Më përdorën, përfshiva edhe fëmijët

TIRANE  -  Gjashtë zonjat e arrestuara nën operacionin “Kredia”, mes tyre drejtoresha e filialit të fondacionit të kredive të vogal "Besa", Albana Imami do të qëndrojnë në burg deri në përfundim të hetimeve.

ReportTv ka siguruar dosjen e plotë të Prokurorisë ku rezulton se kallëzimi është bërë nga fondi Besa pasi ishte pikasur skema piramidale e ngritur nga Imami brenda kompanisë.

Sipas hetimeve, ajo kërkonte nga vartësit gjetjen e klientëve për marrje kredie të cilët realisht merrnin kredi nga 10-30 mijë lekë ndërsa në letra pa dijeninë e tyre firmosej kredi me vlerë prej 150-500 mije lekë.

Mes të arrestuarve që do të qëndrojnë në burg janë edhe oficerët e kredive, Blerina Kanani, Matilda Domi, dhe Mihal Hanxhari si dhe ndërmjetësuesja për gjetjen e personave për kredi fiktive Orkida Driza. Ndërsa Esmeralda Vaso, 38 vjeçe, oficere kredie në një nga degët e filialit të Fondacionit do të qëndrojë nën masën e sigurisë "arrest shtëpie".

Para gjykatës, të arrestuarat refuzuan të japin deklarime të hollësishme për skemën fiktive të kredisë ndërsa deklaruan se ata drejtoheshin nga drejtoresha Albana Imami dhe të gjitha kreditë i kanë firmosur me kërkesë të saj.

Vetë Imami pranoi dhënien e kredive por tha se gjithçka e ka bërë pavetëdije duke pretenduar të shmangë përgjegjësinë penale.

Në këtë masë sigurie një prej të arrestuarve, 41-vjecarja Orkida Driza deklaroi se është e gatshme të bashkëpunojë me drejtësinë pasi atë e kanë përdorur dhe në këtë skemë fiktive ajo ka përfshirë edhe fëmijët e saj.

Avokatët kërkuan masa më të lehta për klientët e tyre ndërsa gjyqtari Kujtim Vranishti pranoi kërkesën e prokurorit Sokol Hysenaj duke lënë në burg të arrestuarat.

Në skemën e kredive fiktive deri më tani rezultojnë 160 të tilla, ndërsa për të shlyer detyrimet ndaj kompanisë drejtoresha Albana Imami e cila prej 15 vitesh ishte pjesë e fondit Besa kish nisur dhe skemën e piramidave duke marrë para me % në hua jashtë sistemit bankar.

Të arrestuarit

Albana Imami, 48 vjeçe, banuese në Tiranë, me detyrë Drejtoreshë në një nga degët e filialit të Fondacionit
Blerina Kanani, 41 vjeçe, banuese në Tiranë, me detyrë Oficere kredie, në një nga degët e filialit të Fondacionit
Matilda Domi, 27 vjeçe, banuese në Vorë, Tiranë, me detyrë Oficere kredie, në një nga degët e filialit të Fondacionit
Mihal Hanxhari, 41 vjeç, banues në Tiranë, me detyrën ish-Oficer kredie në një nga degët e filialit të Fondacionit
Esmeralda Vaso, 38 vjeçe, banuese në Tiranë, Oficere kredie në një nga degët e filialit të Fondacionit
Orkida Driza, 41 vjeçe, banuese në Tiranë, me rolin ndërmjetësuese për gjetjen e personave për kredi fiktive
A. A., 32 vjeç, banues në Tiranë, me rolin ndërmjetësues për gjetjen e personave për kredi fiktive, i cili aktualisht është me masë sigurie “Arrest në burg” pasi ka aksidentuar me vdekje një perosn, dhe akuza e re do t’i komunikohet në ambientet e burgut.  

1566475597_1566475348kredibesa1.jpg

Albana Imami - Drejtoreshë në një nga degët e filialit të Fondacionit

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento

Komente

 • Vvv: 22/08/2019 20:20

  Avokatet e leshit qe vetem avokat nuk jane qe kerkojne masa te lehta per mashtrueset

  Përgjigju
 • Bankieri: 22/08/2019 19:44

  Te verifikohen subjektet si fondacioni Besa . Dhe bankat që kanë marrëveshje për fondin e garancisë me Berzh dhe qeverinë.Humbjet i përballon ky fond.

  Përgjigju
 • Al kapone: 22/08/2019 19:35

  Po te besh nje analize 95% e administrates shteterore eshte e koruptuar,prandaj ta mbledhim mendjen se nuk jemi per ne EU.Europa e vertete do sinqeritet dhe seriozitet jo mashtrusa hajduta trafik droge vrasje si neper filma.Me vjen keq por eshte nje e vertete e hidhur.N.q.s duam europen me ciltersi duhet te ndjekim politikanet e koruptuar te vendosim te rinje ne vend te tyre te hiqet komplet administrata e kalbur qe tallen me njerzit per nje shkrese,duke u pire gjakun.Me vjen keq.

  Përgjigju
 • Anton: 22/08/2019 16:25

  Imagjinoje sa shoqeri e degjeneruar jemi Si e si te bejme ndonje lek,edhe grate me te korruptuara se burrat

  Përgjigju
 • Peri: 22/08/2019 16:23

  S'merret vesh si ka dashur ta mbuloje drejtoresha skemen.

  Përgjigju
 • Ema: 22/08/2019 14:37

  Mos u merzisni shoqe,, te pakten i keni ruajtur ca para per ndonje dildo kur t shkoni tek vendi. Pushime te m ara

  Përgjigju
 • Sportisti: 22/08/2019 13:59

  Ti veme te na qeverisin grate..... me gjithe respektin maksimal per ato gra qe sakrifikojne e punojne me dinjitet e ndershmeri.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

VIDEOLAJM/ Nga njëra anë digjet, nga ana tjetër mahnit me pamjen e qytetit nga bypass-i! Dy 'fytyrat' e Vlorës këtë sezon veror