Kuvendi miraton Paketën Fiskale me 75 vota pro dhe 36 kundër! Rama nuk mori pjesë në votim

Kuvendi miratoi Paketën Fiskale me 75 vota pro dhe 36 kundër. Kryeministri Edi Rama nuk mori pjesë në votim.  Po ashtu, në seancën maratonë u votua marrëveshja për projektin e Portit të Durrësit  me 74 vota pro, 35 kundër, 0 abstenim. Të gjithë kahet e opozitës dolën kundër. Të pranishëm ishin 107 deputetë. Ndërsa marrëveshja për enciklopedinë u votua me 113 vota pro, 0 abstenim në parim.

Paketa Fiskale 2023 shoqëron projektbuxhetin për vitin e ardhshëm. Të ardhurat në vendin tonë për vitin 2023 parashikohen të jenë në nivelin 631.7 miliard lekë, ku 475 miliard lekë të ardhura do të vijnë nga qeverisja qendrore, ndërsa 65 584 milionë lekë nga pushteti lokal. Fokus të veçantë në buxhet pritet të ketë sektori energjetik, ku parashikohet fondi prej 12 miliardë lekësh. Po ashtu është parashikuar një fond prej 2. 3 miliardë lekësh që të përdoret për politika të reja pagash. Viti 2023 është vit zgjedhor dhe fondi i parashikuar për këtë qëllim është 1.8 miliardë lekë.


Lajmi kryesor:

Pas 14 orëve debat, Kuvendi miraton projektin e Portit të Durrësit! 74 vota pro dhe 35 kundër! Mungon në votim Rama! Socialistët duartrokasin, opozita akuza të ashpra


  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sonte ndeshja Shqipëri-Spanjë, Veliaj fton qytetarët në ‘Fan Zone’: Na pret një tjetër natë e paharruar

Euro 2024/ Sonte ndeshja Shqipëri-Spanjë, Veliaj fton qytetarët në ‘Fan Zone’: Na pret një tjetër natë e paharruar