Konstitohet në Kuvend nënkomisioni për Zhvillim të Qëndrueshëm, kryetare Anila Denaj

Konstitohet në Kuvend nënkomisioni për Zhvillim të Qëndrueshëm, kryetare Anila Denaj

Anila Denaj

Është konstituuar në Kuvend anëtarësia e re e nënkomisionit për Zhvillim të Qëndrueshëm. Kjo është mbledhja e parë e këtij nënkomisioni në këtë legjislaturë parlamentare. Nënkomisioni, nën drejtimin e socialistes Anila Denaj u shpreh se disa prej qëllimeve janë avancimi për zhvillimin e qëndrueshëm. Në fushat e reduktimit të varfërisë, kequshqyerja, rritja e përgjegjësisë në masë, si ambienti, shëndetësia etj, barazisë gjinore, rritja ekonomike, drejtësi dhe shtet ligjor.

Anëtarët e komisionit diskutuan për mënyrën e raportimit të ministrive lidhur me problematikat që do të trajtojnë. Përgjegjësitë më të mëdha në këtë nënkomision janë: Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Financave dhe Ministria e Infrastrukturës.

Kuvendi me vendimin nr. 11/2020 ka ngritur nënkomisionin “Për zhvillim të qëndrueshëm” në përbërje të komisionit për Ekonominë dhe Financat. Objekti dhe fusha e përgjegjësisë së këtij nënkomisioni është zhvillimi ekonomik dhe social, rritja ekonomike e qëndrueshme, realizimi i objektivave të zhvillimit të qëndrueshëm dhe Agjenda 2030 e OKB-së.

Mënyra se si do të funksionojë ky nënkomision është i ndryshëm pasi përbërja e tij do të jetë variabël në varësi të tematikave që do të trajtohen ndërsa puna pritet të nisë zyrtarisht të mërkurën e ardhshme me 18 maj.

M.Q./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së