La Amerikën për Shkodrën, kush është mjeku kardiolog që u arrestua për shpërdorim detyre

Mjeku kardiolog i arrestuar dje në Shkodër, Luan Dragusha

Pas një hetimi dymujor, prokuroria e Shkodrës ka arrestuar dje disa mjekë dhe infermierë të spitalit rajonal, pasi akuzohen për shpërdorim detyre. Ish-drejtori i spitalit të Shkodrës së bashku me mjekët dhe farmacistët të këtij institucioni u arrestuan dhe shpallën në kërkim, pasi në kundërshtim me detyrën i kanë kërkuar ministrisë së Shëndetësisë materiale të domosdoshme mjekësore për kabinetin e hemodinamikës më shumë sesa kishte nevoja spitali.

Sipas prokurorisë, në shkelje të ligjit, ata kanë kërkuar për blerje -tenderim, për periudhën kohore të mbetur të vitit 2016, pra, shtator-dhjetor 2016, një sasi shume te madhe 400 stendash (kateter, koronare dhe sete kirurgjikale te kardikirurgjise etj) jashtë çdo kriteri, apo kapaciteti që ky spital ka.

Mes mjekëve të arrestuar është edhe kardiologu Luan Dragusha. Dragusha u bë i njohur në mediat shqiptare vitin e shkuar pasi zgjodhi të kthehej nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për t’iu shërbyer qytetarëve të Shkodrës.

Burime për Report Tv dhe Shqiptarja.com bëjnë me dije se Dragusha u kthye dhe me kthimin e tij, 120 pacientë kanë marrë shërbimin e koronografisë.

Mbi Dragushën është vendosur masa e arrestit me burg si edhe e pezullimit nga detyra.

“Arrest me burg dhe “Pezullimi i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik” per Luan Dragusha mjek (caktuar dhe ekzekutuar)”,-thuhet në njoftimin e prokurorisë.

 • Sondazhi i ditës:

  Propozimi i PD-së, a besoni se do të bëhet vettingu i politikanëve?

Komento

Komente

 • Servet: 21/09/2018 08:48

  Me sa me kujtohet Rama u krenua me kthimin e 2_3 mjekeve por sic duket I ka bere llogarite gabim se ka menduar qe me keto mjeke do e nxjerre ne drite spitalin pa bere shpenzime te tjera dhe me qe keta kane pasur kurajon te kerkojne ate qe nevojitet per nje spital I arreston per korrupsion dhe kjo vetem se eshte ndaj shtetit dhe interesave te qeverise se po te ishte ndaj popullit asgje nuk do ndodhte.

  Përgjigju
 • Latifi: 21/09/2018 00:57

  ISH MINISTRI BEQAJ VODHI SA SPONCORIZOJE VOTIMET PER PS DHE NUK JU PRE-K QIME FLOKU

  Përgjigju
 • Robshi: 20/09/2018 19:22

  Ska mundësi...e kam komshi në tiranë dhe stili i jetës nuk justifikon këtë lajm...njeri me të mirë me social me të përulur human bashkëbisedues...nuk e besoj dot...nëse është e vërtetë keto kushte keto rroga ky hale shtet po shkatërron njerëzit...kardiolog të vjedh tendera kur mund të bëjë në 1 vit sa gjith tenderat e shkodrës në një shtet jo mendershtet sikur nuk përputhet...

  Përgjigju
 • Botoni Komentet: 20/09/2018 17:25

  La Amerikën për të ardhur në Shqipëri dhe për të VJEDHUR Shqiptarët , sepse në USA po të "KAPËN , ta HAPËN" i themi ne këtej poshtë nga Jugu i Shqipërisë ! Ky Krye HAJDUTI dhe Krye KUSARI Nuk kishte mundësi të VIDHTE dhe të GRABISTE AMERIKËN , prandaj edhe u Shpërngul nga AMERIKA ! Por Ç"farë më bën përshtypje këtu , janë këta ZAGARË komentusa që i dalin në krahë të HAJDUTIT , vetëm dhe vetëm se është 'HAJDUT prej Shkodre' !! Ndërgjegjësohuni o FUNDËRRINA njerëz ! O FEKALET e Malit të ZI , që vetëm Shqiptar Nuk mund të jeni ! Si mund të dalësh dhe të mbrosh një KRYEHAJDUT të PËSHTIRË që na VJEDH dhe GRABIT ne Shqiptarëve të gjithë ???!!!!!!

  Përgjigju
  • Lezebungaja: 22/09/2018 17:38

   Nese merr guximin per te gjykuar nje njeri qe nuk e njh ,athere o je nje idjot ose vete s len gje pa bere.Leri ta gjykojne ata qe e njohin mjekun e nderuar !Krenarine e shkodres dhe te gjithe shqiperise.

  • Pandi Korçe: 20/09/2018 19:10

   O ti "botoni komentet" dhe ti "MalaZEZEZËT e Shkodres"qe je i njëjti person dashakeq, antishkodran, antishqiptar, i kamufluar si patriot që të dhimbset ky vend, mos je Man Kukaleshi i spitaleve private në Tiranë.Po ku i nxore keto perfundime mor horuc, dhic, qenef, që vetëm me një artikull gazete ,vendos ti morracak të shash mjekët, të ofendosh komentuesit, të ofendosh e denigrosh një krahinë të tere e kë pra SHKODRANËT?Unë jam nga Korça dhe do ta.kisha krenari të jem shkodran, siç çdo shkodran do e kishte krenari të ishte korçar. Kush je ti mor anonim bastard, që pa një vendim gjykatë, vetëm me një artikull gazete dënon një mjek? Nuk po të etiketoj me shprehjet pise që përdor ti, por të uroj që të gjitha këto pisllëqe mbaji për familjen tënde. Kaq për momentin.

  • Edi: 20/09/2018 19:09

   A ka me funderrine sesa ty mor injorant kokepalare. Se njoh personin ne fjale por ne Usa paguhesh shume mire dje ka duallenj si ky qe vije per te bere dicka ne shqiperi dhe kryehajduti edi rama ta fut ne burg. Ai mjek ne amerek cdo lloj kurrupsioni nuk do jiatifikonte pagen e tij ne amerike. Me injarate dhe keluahe parrie sdo behet kurre ky vend!

 • MalaZEZËT e Shkodrës: 20/09/2018 16:43

  Shih Shih si dalin Morrat e Shkodrës dhe mbrojnë HAJDUTIN ????? Ç'farë është ky Popull more aman ??? A janë Shqiptarë Shkodranët????? Kjo Pyetje do përgjigje nga Historianët , sepse unë personalisht as NUK i kam kuptuar ndonjëherë këta Shkodranët RRJEPACUKA dhe as kam për ti kuptuar KURRË !?!! Popull HALABAK që del për të mbrojtur HAJDUTËT , por JO interest e tyre , vetëm në Shkodrën e LESHIT mund të gjesh !!!!

  Përgjigju
  • Skadar: 21/09/2018 08:56

   Jebem ti majko!! per ju malazias te Shkodres: Luan Dragusha eshte nje njeri aq i kulturuar sa kur e takon per here te pare çuditesh se si ka mundesi qe ne glob jetojne njerez te tille te kulturuar!! Dhe sa per muhabet si ka me qene hajdut nje doktor qe nuk ka pune fare me tenderat dhe as me firmat e tenderave, furnizimeve, ilaceve??!! Kirurgu ploteson kartelen, shenon ilacet, menyren se si konsumehen dhe nuk ka pune fare me ato qe thote prokuroria. Nje kirurg mund te futet ne burg vetem per mjekim te pakujdeshshem ose korrupsion pasiv!!

 • endri: 20/09/2018 14:28

  E veshtire per tu besuar qe eshte e vertete. Nuk e njoh fare por fakti qe po sherben ketu se besoj te kete ardhur per qindarkat e Shqiptareve.

  Përgjigju
 • Boti: 20/09/2018 14:05

  Luanin e njoh personalisht kur ka qene specializant dhe une student ne fakultet. Djale i respektuar, degjuar vetem per mire, me pas profesionist i mire, protokollar ne trajtim dhe vendimmarres i mire. Baltosja e profesionisteve me ne krye partiaket qe na i vendos partia dhe lincimet qe kerkon ky milet per te kenaqur sasine e mllefit dhe mynxyres ditore qe te quhet doza ditore e plote do sjellin nje efekt rebound ku mjeket do largohen dhe ti trajotje partia me buke misri dhe pak buke gruri per darke. THIRRINI MENDJES DHE MOS BALTOSNI NJEREZ PA QENE TE SIGURT SE DILNI E HANI MUTIN QE GATUAT VETE PASTAJ. Shnet!

  Përgjigju
  • @boti: 20/09/2018 15:16

   Boti vendos emrin tend se behesh me i besueshem...

 • Shkoder: 20/09/2018 14:03

  Dr Dragusha eshte arrestu se i ka lene pa pune spitalet private ne Tirane. Ju ka hek bisnesin . Loje e mafies shqiptare

  Përgjigju
  • Shkodra: 22/09/2018 08:25

   Rrespekte,kjo eshte vula

 • Ardian: 20/09/2018 13:54

  Nje mjek qe Shkodra ka kohe qe nuk e ka , nje njeri perfek ne komunikim dhe sherbim . Cdo gje eshte me nje qellim te caktuar per te denigruar figuren e mjekeve . Doktor ke mbeshtetjen e gjithe Shkodres

  Përgjigju
 • Artan00: 20/09/2018 13:10

  Ahkoni te zyra e e doktoreshes Mira Rakacollit, MedPlus qe nuk mbajne asnje rekord per pacienter dhe nuk japin fatura tatimore asnjehere. Aty behet mbi 1 million leke te dite me aq shume paciente qe vijne. Si ka mundesi qe nuk japin fature tatimore?

  Përgjigju
 • Doni: 20/09/2018 12:37

  Keqardhje per dr dhe per gjithe te tjeret. Kete vend po e mer lumi dhe askush nuk reagon. Arestime per show dhe statistika per forcen e ligjit. Harrojne qe jane njerez dhe jo nr ata qe arestohen dhe baltosen. Uroj qe reagimi te vije para se te provohet nen lekure padrejtesia e ushqyer nga nevoja per spektakel.

  Përgjigju
 • Nerali: 20/09/2018 11:59

  Veç një po e di, shqiptari kudo që është, e ngado që shkon,m*t e bënë. Jemi mësuar të na flasin tjetër gjuhë,po na folin shqip, veç kem me e tepru!!!

  Përgjigju
 • Ardian: 20/09/2018 09:46

  Nje mjek shum i mire , shume korrekt . Shkodra duhet te jete krenare per te dhe shume te tjere si ai . Keto prapaskena po bejne intelektualet te largohen . Doktor mos u dorezo vazhdo punen qe ke nisur . E verteta del

  Përgjigju
 • Shkodran: 20/09/2018 09:24

  Absurde!! ARRESTOHET PER BLERJE QE KA BERE INSTITUCIONI NE KOHEN QE KA QENE NE SHBA!! MAFIA E SPITALEVE ME QENDER NE TIRANE GODET!!

  Përgjigju
  • Shkodran tjeter: 20/09/2018 21:44

   A është e qëllimshme kjo baterdi?Të arrestuar si horra rrugësh gjithë këto mjekë, nuk mund të mbaheshin në arrest shtëpie për hetim, kaq rrezikshmëri shoqërore perbenin? Po është e qëllimshme, të lere Shkodrën pa mjeke, ti heqësh shkodrës krenarinë intelektuale, mjekët e Shkodres janë ndër më të mirët në Shqiperi, kirurget e Shkodres pa diskutim janë mjeshtra të vërtetë, përballojnë rastet në të veshtira.Po të largohen mjekët padyshim do filloje te largohet dhe popullata. Nqs ky është qëllimi, besoj se do e arrini

  • Pandi Korçe: 20/09/2018 17:57

   Cilit shërbim apo repart në spitale rajonale i përgjigjet ministria, veç të hapë gojën? Pse në këtë rast Ministria e Shëndetësisë që ka bërë tenderat del e palagur? Pse duhet të procedohet teknicieni e jo specialistët e grupeve të punës që me ligj bëjnë tenderat në Ministri? A u intereson spitaleve private që ky shërbim të bëhet edhe në rrethe? Sa kursim i ka sjellë shtetit hapja me sukses e këtij reparti në Shkodër? Sa ka ndërhyrë Ministria që ky shërbim në Spitalin Rajonal të mbledhë për trajtim gjithë problematikat rajonale në këtë fushë? Që të fillosh një shërbim të këtij rangu, a duhen shpenzime edhe të paparashikuara?(duhen sete kirurgjikale të përshtatëshme për grup moshash,per specifika te veçanta.Eshte si të hapësh një dyqan këpucësh dhe shitësi të kërkojë furnizim vetëm nr 42) Këto janë pjesërisht pyetje që bëjnë qytetarët e thjeshtë sot.×

Lajmi i fundit

John

Soreca: Shqipëria ka përmbushur kushtet, konferenca ndërqeveritare të mbahet brenda 2021! Duhet të përparoni me vettingun dhe zgjatjen e afatit të tij