Vuçiç takohet me Lajçak në Serbi, asnjë fjalë për samitin e Tiranës! Brnabiç: Mendoj se presidenti s’duhet të mungojë

Vuçiç takohet me Lajçak në Serbi, asnjë fjalë për samitin e Tiranës! Brnabiç: Mendoj se presidenti s’duhet të mungojë

Miroslav Lajçak dhe Aleksandër Vuçiç

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun, Miroslav Lajçak, po qëndron në Serbi ku u takua me presidentin, Aleksandar Vuçiç.

Kreu i Shtetit serb, njoftoi në Instagram se me Lajçak ka bisdeduar për problemet që po kalojnë serbët e Kosovës, sipas tij për shkak të lëvizjeve të njëanshme dhe jolegjitime të Prishtinës.

"Theksova domosdoshmërinë e zbatimit të marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe respektimin e të drejtave dhe vullnetit të popullit tonë. Serbia është e vendosur të vazhdojë dialogun konstruktiv, me qëllim të ruajtjes së paqes dhe stabilitetit dhe kushteve më të mira për jetën e të gjithëve qytetarëve”, ka shkruar Vuçiç.

Vuçiç nuk e përmend një vendim për të marrë pjesë ose jo, në samitin BE-Ballkanit Perëndimor që mbahet nesër në Tiranë. Megjithatë për mediat vendase, kryeministrja Ana Brnabiç deklaroi se mendon se Vuçic nuk duhet të mungojë në këtë nfgjarje të rëndësishme.


Lajmi kryesor:

Samiti i Tiranës/ Rama e paralajmëroi dje, Vuçiç e konfirmon: Po udhëtoj për në Shqipëri, gjëra shumë të mira na presin


S.S/K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Deputetja shqiptare në kuvendin kroat i përgjigjet deklaratës së Milanoviç: Kroacia ashtu si Kosova fitoi pavarësinë nga ish-Jugosllavia

Deputetja shqiptare në kuvendin kroat i përgjigjet deklaratës së Milanoviç: Kroacia ashtu si Kosova fitoi pavarësinë nga ish-Jugosllavia