Vrau 4 policët që shkuan ta arrestonin në 2009 në Durrës, Dritan Dajti i shpëton burgut përjetë

TIRANË - Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda rrëzon dënimin me burgim të përjetshëm të Dritan Dajtit, i provuar si fajtor për vrasjen e katër efektivëve të policisë në vitin 2009 pranë plazhit "Iliria" në Durrës. Pak kohë më parë ishte Gjykata e Lartë që ktheu dosjen për rigjykim në Apel për shkelje procedurale. Gjykata e shkallës së parë për Krimet e Rënda e kishte dënuar Dritan Dajtin në vitin 2014 me 4 dënime përjetë pas 276 seancave. Por me vendimin e sotëm të Apelit, ku është pranuar kërkesa për gjykim të shkurtuar, dënimi i përjetshëm bie dhe Dajti dënohet përfundimisht me 25 vite burg. 

Shqiptarja.com mëson emrat e pesë gjyqtarëve që vendosën të dënojnë me 25 vite burgim Dritan Dajtin, duke prishur kështu vendimin me burgim të përjetshëm të dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë. Kryetar i trupit gjykues në procesin gjyqësor kundër Dajtit ishte Fuat Vjerdha, i cili rezulton të jetë dhe kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Ndërsa dy anëtarët Lindita Hoxha dhe Aleks Nikolli, janë gjyqtarë në Gjykatën e Apelit Shkodër. Pesëshja e gjyqtarëve plotësohej dhe me dy gjyqtarë të tjerë Petrit Aliaj dhe Skënder Damini, të cilët janë gjyqtarë të Apelit në Vlorë (Lexo të plotë).

Dritan Dajti prej vitit 2009 qëndron në paraburgim, ndërsa seancat në ngarkim të tij janë zvarritur vazhdimisht. Teksa ka kaluar 10 vite në qeli që prej arrestimit nga policia për vrasjen e katër efektivëve specialë të cilët shkuan për ta arrestuar, Dritan Dajtit i mbetet të kalojë pas hekurave edhe rreth 10 vite burg. Kjo pasi qëndrimi në paraburgim përllogaritet një ditë e gjysmë, dhe vetëm në momentin kur dënimi merr formë të prerë nga gjykata qëndrimi në qeli merr përllogaritje standarde.  

Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj, dhe Sajmir Duçkollari, mbetën të vrarë në operacionin e Policisë me 7 gusht të vitit 2009, kur efektivët e Njësisë Operacionale të Policisë së Shtetit, ndërhynë në zonën e plazhit për të arrestuar Dajtin i cili ishte në kërkim, pasi ai ishte dënuar për vrasjen e biznesmenit Agim Beqo, ngjarje e ndodhur në vitin 1999 në Tiranë.

Deri në momentin e arrestimit pak minuta pas masakrës ku mbeti edhe vetë i plagosur, Dritan Dajti kishte qenë në liri pas arratisë nga Gjykata e Tiranës në verë të vitit 2004. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • te fortit e lagjes: 10/02/2019 08:33

  shum mir ju e boni se nuk arrestohet nje kriminel me 4 efektiv policije qe kan mbush xhepin me lek dhe dun me kap nje super te kerku

  Përgjigju
 • Fredi: 09/02/2019 22:52

  Urgjent të hyjnë në fuqi Ligji i Ligjit të shtetit më demokratik në botë se po na mer lumi!

  Përgjigju
 • @@zymbylat: 09/02/2019 16:01

  Policat nuk vajten per ta kap tan dajtin po vajten per te mbushur zymbylat .. dhe moren zymbylat .

  Përgjigju
 • XYZ: 09/02/2019 15:14

  Kush fshihet pas ketij krimineli? Besoj pas tij fshihen banditet e PDse se ne kohen e qeverise se krimit u bo krimi kunder punonjesve te policise,qe ishte pa profesonistet e drejtuesve militanteve e pd se dhe gjygjtareve te plepave.

  Përgjigju
 • Ma di: 09/02/2019 15:05

  O shtet by*****r qe i keni lene b**hen kriminelve lart e poshte. Po si ore i jepni vetem 25 vjet burg. ky dhe denimin e perjetshem e ka pak sepse ky do vrar me plumb ne goje.

  Përgjigju
 • fisheku: 09/02/2019 09:51

  Skandaloze per drejtesine shqiptare!! Nje njeri qe vret 5 njerez denohet me 25 vite! Te gjithe thone shteti, por per cilin shtet flasin. Kemi nje kod penal dhe nje sh-drejtesi ne kete shtet e cila duhet medeomos te pastrohet perndryshe nuk ka pasur ska dhe nuk do te kete shtet. Pergjegjesit duhet te thirren me emer dhe jo shteti.

  Përgjigju
 • Lazgush: 09/02/2019 08:47

  Po mire per kater policet nuk e dinte se car ishin,po per vrasjen e bizezmenit Agim Beqo???vetem per kete rast qe eshte dhe zanafilla e vrasjeve duhet te denohet me burgim te perjetshem

  Përgjigju
 • xreport: 09/02/2019 07:37

  sali diktatori nxorri 4 polic me rroba civile sikur i ne 97 ne vlore edhe ne cerrik edhe dajti kujtoi se bosi i tij ( sali berisha) do e eliminonte sw nuk ju duhej me edhe ai i vrau tet 4. o sali te kan ik te gjith jasht tetit tani ca ne holland, norvegji edhe AUSTRI. o legen e di mire se tek shteti fundit te ka ikur dora e hekurt. PD dhe LSI kan pazare te prishura me bandat kriminale nuk ka saliu me hit man, vet ka vetem gojen... prisni sa te bohet spak edhe PD dhe LSI ne luft si ne elbasan

  Përgjigju
  • xreport: 09/02/2019 09:20

   barazi para te ligut; te isha bo miliarderr me PD LSI fo kisha dal me 16 shkurt por kam punun si qeni vet edhe dua me te miren e shqiperise. PD fhe LSI bashk jane me keq se enver HOXHA, 96 firmat ppiramidale e futi popullin te shesin shpin? pastaj ne forme tjeter firme i dha DRITA falas e futi ne borxh prap.... ore hapni syt PD dhe LSI jan parti e hajduteve, krimineleve, tradhtareve

  • Barazi para të ligut: 09/02/2019 08:51

   Te paska zene bima e preferuar e partise...lo**...saliu krijoi gjyk.krim.terenda dhe futi te gjithe bandat brenda né liste ishte dhe ky...sa ben politike me trute e tu tregohu racional jo emocional dhe pyet veten kur u futen dhe kur po dalin dhe e merr pergjigjen...jepni Cesarit ate qe i takon

 • Edi: 08/02/2019 23:32

  Esh e thjesht t thuash vrau 4 vrau 10 askush nuk pyet kush i dergoj pse vajten ata 4 n fillim dhe jo renea pse skishin uniforma policie por kan qelluar direkt dhe si ka mundesi qe 1 person vrau 4 ekspert ne qitje sic jan forc operacionale dhe pse sthot njeri a ka pas rol agr kulici n kt ngjarje pse skan ber ekspertizen e duhur por esh ber si gjyq popullor ka shum mangesira n dosje ky mesa di un ka qelluar njerin por se ka dit qe jan polic ka menduar hasmin

  Përgjigju
  • Erion: 09/02/2019 09:19

   E dinte që ishte policia prandaj ngriti duart për tu dorëzuar. Gabim I policis që nuk e ekzekutoj edhe kur ngriti duart për tu dorëzuar duke e dit që ai vrau 4 polic

 • bjeshket e epuna: 08/02/2019 22:45

  rrnoft sali berisha or tej vetem ay ban shtet ai eshte shtetar or lum majku

  Përgjigju
  • Keneta e poshtme: 09/02/2019 08:43

   Te na roje lali edi ereee se ai benje shtete o te keqen e fustanelles

 • derrat e argosit: 08/02/2019 22:30

  Populli eshte i ngarthur nga te dy krahet me kriminele e te hurit e te litarit. Nga nje ane (vertikalisht), ka onxho - bonxhot e horrat me kollare te veshur me pushtet, e nga ana tjeter (poshte), ka kriminelat e mafiozet ordinere. Te dy krahet ndihmojne njeri tjetrin per te shtypur e masakruar popullin e per te vrare jeten. Çdo gje behet sipas porosive te te madhit zot te tyre: qoftelargut me dy brire.

  Përgjigju
 • Ops: 08/02/2019 21:19

  Dhe nje tjeter premtim i mbajtur nga Rilindja ✅ Tani rradha e Aldo Bares Qeveri pushtash dhe kriminelesh

  Përgjigju
 • Alo??!! Behari jam!!: 08/02/2019 20:30

  Do te kisha dashur qe njeri nga heronjte e vrare te ishte nga Dukagjini dhe do ta shihnit se si do ti ngrinte buzeqeshja ne buze ketij legeni kur ti çonin fillimisht fjale se na ke borxh dhe pastaj te fillonin me te atin dhe te perfundonin me te birin!! Ne fund pastaj pasi te ndjente se si eshte te te vrasin baben dhe djalin te provonte edhe vete se si vdesin "trimat"!! Zoti i dhashte force dores qe do terheqe kembezen per kete zagar!

  Përgjigju
  • Fredi: 09/02/2019 09:14

   Paska dale Loshi nga vrima e m iut ku ishte fshehur. Nuk ka per te dale nga burgu o budalla jo, eshte loje zhurme. Ik o budalla djale qe rron kot.

  • loshi: 08/02/2019 23:33

   O Behar ik futi ndonje pace koke e mos u merr me keto pune se jane te renda per ty shoku, ata te Dukagjinit qe permend ti vetem gra vrasin.

  • Laluci: 08/02/2019 22:03

   per kto raste te vret dhe jevgu dhe mos kujto se sdo i ndodhin kto qe paralajmeron ketij tipit.Kush ta fal sot aq me teper qe ka vra 4 .Ky zgerdhihet nga stresi e frika jo nga gje tjeter.

 • sheti me mafioz ne te gjithe Boten: 08/02/2019 20:17

  Po eshte e qarte se mafia e me kriminelat e te hurit e litarit jane ne krye te gjoja shtetit. E pa tjeter qe shteti kriminel me kriminelat do punoje e jetoje... Jane te gjithe horra, po ca me kollare e me bodigarda gjoja shtetare, e ca me pisqolla e drogra ne xhep...

  Përgjigju
  • 007: 08/02/2019 22:14

   Kjo eshte dhurat nga sali qeni.Beri gjygjtar me kursin plepave.ca do presim nga keta????????

 • Riku: 08/02/2019 19:52

  Shteti u rrezua perfundimisht. Nuk ka me arsye perse njerezit te qendrojne me ne shqiperi.

  Përgjigju
  • Lani: 08/02/2019 20:07

   Riku, fjala jote ne vesh te allahut. Shihe sa oshte shtuar bisnesi i valixheve te tregu çom

 • azgani: 08/02/2019 19:47

  Skandal me te vertet shtet kriminel korrupsion.te papare. te dhimsen policet e ngrate jane vrare ne detyre-e krimineli kqyer me dal prej burgut. nuk e merr denimin e merituar.mmmmmmaaarrrreeeee.

  Përgjigju
 • Mehdi: 08/02/2019 19:40

  Duhet pritur deri sa të mbaron burgun dhe pastaj të vritet ashtu si ai I vrau të tjerët. Edhe ata ishin njerëz...

  Përgjigju
 • Ermali: 08/02/2019 19:27

  O njerez,gjykatesit e bejne kastile sepse e dine qe do shkarkohen nga vetingu.Po mundohen te marin sa te munden.

  Përgjigju
 • Nuk: 08/02/2019 19:14

  Drejtesia e rames, e shtet hale or bab...

  Përgjigju
 • Labi: 08/02/2019 18:51

  Paska fuqi bravo dajti..nesjse gjaku nuk ka per t fal njeri se ata q vrave kan na nje femi o vella o kushri na njeri do jet me gjak n vena mase sdo jen legena fare t len gjall

  Përgjigju
 • Fredi: 08/02/2019 18:48

  Po me vra kater rob normal denohesh burg perjet e jo polic ky as sa djali luiza xhovanit su denua aj 35 ky 25 te duhet tu denoheshin burg perjet po prap ska gje se vangjush dako Ja kthej denimin lul berishesh per 8 vrasje e jo kto per 4 kto e meritojn rroft edi rama sa malet na lirove gjithve un fol kot se me ka ba ner po hajt ma fola dhe un vari lesht

  Përgjigju
  • loshi: 08/02/2019 23:30

   Po ku je o Fredi lepuri qe leh ketu dhe te rr K.

 • latini: 08/02/2019 18:39

  hallall plako.edhe pak e dole,ju qe komentoni keq i hankshit bolet

  Përgjigju
 • Landi: 08/02/2019 18:12

  O ju qe flisni kodra mas plazhi...pse ska foto ose dokumentim te ngjarjes por trupat u levizen nga vendi i ngjarjes?keta tipa ishin gangstera dhe jo polica.Tan Dajti,nuk ishte budalla te vriste punonjes policie dhe aq me shume 4 polic.nuk kemi asnje raste ku personazhe te ketij nivei kan vrare polic.Tani,ishte nje njeri qe studione dhe ka perfunduar universitetin e juridikut me nota sh te mira.Nuk e benin dot per budalla disa police dhe njerez te tjer.Fitoi ate qe meritonte,dhe pse duhet te ishin hetuar eshe punonjesit e policis.

  Përgjigju
 • Pupupu: 08/02/2019 17:19

  Ne ndo nje shtet tjeter,ketij surrati do i ishte harruar emri. Drejtesia e re kjo ëëë???

  Përgjigju
 • Shtetik: 08/02/2019 17:13

  Ate tipin qe deklaronte ky tan dajti ate tipin qe kishte shku ne durres me i çu ca pare a arriten prokuroret me i qit emrin

  Përgjigju
  • i verteti: 08/02/2019 17:41

   avash ti me sali serbin avash se ushtari i saliut ka qen ky,informohu mire,ta shik pak qytetar dixhital cdo thote per kete rast

 • Robshi: 08/02/2019 16:51

  I rrufshi topet berishes...e tha qe ne 14 qe rilindja do liroje gjithe bandat dhe i doli llafi...tani dhe ai i lushnjes edhe ska me brenda...kush e ka radhen

  Përgjigju
  • Polici: 08/02/2019 20:13

   OK ore alabaku i Saliut keto jane ato qe na la Sali dhiari nga pas gjykates mizerje dhe sot ben si vemje ne pleqeri te ndaloj vetingun qe po i shkul me rrenje.. Kur u vrane policat kush ishte kryeminster o plehre? Edhe ta dish qe ata policat u tradhtuan humben jeten kot.

  • @robshi: 08/02/2019 18:21

   Rrufshi ti dhe futi nje te lepime Ata prokuroret qe e liruan dhe jane akoma ne detyre, i vuri rilindja? Apo ka gje ne dore rilindja per prokuroret? Tope fiku qe je

 • Hasani: 08/02/2019 16:50

  Ropt o shtet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Arrihet pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës për Srebrenicën

Arrihet pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës për Srebrenicën