Legalizuan pallatin me 4 kate pa leje, pezullohet nga detyra drejtori i Kadastrës së Lezhës dhe përgjegjësi i legalizimeve! Në hetim ndërtuesi

LEZHË- Drejtori i Kadastrës së Lezhës, Gentian Malotaj dhe përgjegjësi i legalizimeve Artur Shabaku janë pezulluar nga detyra dhe ndaj tyre ka nisur një hetim nga Prokuroria e Lezhës për veprën penale “Shpërdorim Detyre”.

Të dy zyrtarët e Kadastrës akuzohen se kanë legalizuar një pallat në zonën e Kunës në Shëngjin duke shkelur ligjin, pasi kompania ndërtuese Rozafa A kishte ndërtuar 4 kate pa leje. Report Tv ka siguruar një pjesë nga dosja hetimore, në të cilën thuhet se më datë 10.08.2021 Bashkia e Lezhës ka miratuar dhënien e leje për ndërtimin e këtij pallati në rrugën Fran Ivanaj, Ishull-Shëngjin.

Sipas lejes së dhënë, ishte parashikuar që ku subjekt do shërbente si hotel dhe duhej të ndërtohej 6 kate plus 1 kat nën tokë. Por, kompania ‘Rozafa A’ me administrator Adriano Uldedaj ka shkelur lejen e ndërtimit dhe ka ndërtuar 10 kate plus 1 kat pa leje. Report Tv ka mësuar se në hetim është për ndërtim të paligjshëm është vendosur edhe administratori Adriano Uldedaj.

"Objekt i referuar lejes së ndërtimit është “Godinë e kombinuar shërbimi dhe banimi me 2-6 kate mbi tokë dhe 1 kat në nëntokë”, kurse sipas inspektimit të gjendjes faktike rezulton që objekti të jetë “Godinë e kombinuar shërbimi dhe banimi me 2-8-9-10 kate mbi tokë dhe 1 kat nën tokë”, thuhet në dosjen hetimore.

Pavarësisht kësaj shkelje, dy zyrtarët e Kadastrës kanë legalizuar subjektin dhe për këtë arsye prokurorja Iva Harka ka kërkuar pezullimin e tyre nga detyra, kërkese që është miratuar nga Gjykata e Lezhës. Por dy zyrtarët kanë ankimuar vendimin në Gjykatën e Apelit në Tiranë.

Por si u zbulua shkelja e dy zyrtarëve? Report Tv mëson se gjithçka ka nisur nga një konflikt mes administratorit Adriano Uldedaj me disa banorë të zonës ku është ndërtuar subjekti. Rasti për konfliktin e tyre ishte referuar në Prokurori dhe më pas kanë nisur verifikimet, ku organi i akuzës më pas ka zbuluar edhe 4 katet pa leje.

Kujtojmë se pezullimi i dy zyrtarëve të Kadastrës, vjen pak kohë pasi 11 punonjës po ashtu u pezulluan nga detyra 11 punonjës të tjerë të Kadastrës me akuzën për moszbatimin e një vendimi gjykate për mos kthimin në tokë shtet 234 mijë metra katrorë të tjetërsuar në zonën e Ranës së Hedhur në Shëngjin, për të cilën u dënuan me burg ish-zyrtar lokal të Lezhës.

Ektrakti i biznesit

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:45
Lezhë/ Kompania ‘Rozafa A’ ndërtoi 4 kate pa leje, drejtori i Kadastrës legalizoi pallatin në shkelje të ligjit! Në hetim edhe ndërtuesi

Projekti për të cilin është dhënë fillimisht leja, 6 kate plus 1 kat nën tokë

Report Tv mëson detaje të reja nga pezullimi nga detyra i drejtorit të Kadastrës së Lezhës, Gentian Malotaj dhe përgjegjësi i legalizimeve Artur Shabaku. Mësohet se dy zyrtarët e Kadastrës kanë legalizuar pallatin e ndërtuar nga kompania Rozafa A, pavarësisht se kjo kompani kishte shkelur lejen e ndërtimit.

Fillimisht, leja ishte marrë për ndërtimin e 6 kateve plus 1 kat nëntokë, por kompania ka ndërtuar 10 kate plus 1 kat nëntokë. Pra, sipas dosjes janë konstatuar 4 kate pa leje.

Administratori i kompanisë Adriano Uldedaj është vënë në hetim për ndërtim pa leje.

Pjesë nga dosja hetimore

Rezulton se me Vendimin nr. 39, datë 17.03.2021 Këshilli Kombëtar i Territorit ka vendosur:

“1. Miratimin e Lejes së Zhvillimit për objektin: “Objekt me funksion akomodim dhe shërbime,  2 dhe 6 kate mbi tokë dhe 1 kat nën tokë, Shëngjin”, me vendndodhje në Bashkinë Lezhë,  me subjekt zhvilllues shoqërinë “Rozafa A” shpk.

2. Harta e Planvendosjes së Strukturave  bashkëlidhen si pjesë përbërëse të këtij vendimi.

3. Procedurat administrative/ligjore për objektin e përmendur në pikën 1 të këtij Vendimi, do të vijohen nga Bashkia Lezhë, sipas  përcaktimeve dhe rregullave të parashikuara në dispozitat e Ligjit Nr. 107, datë 31.07.2014  “Për planifikimin dhe zhvillimin e territorit”, i ndryshuar dhe Vendimit të Këshillit të Ministrave  Nr. 408, datë 13.05.2015 “Për miratimin e rregullores së zhvillimit të territorit”, i ndryshuar, në përputhje me marrëveshjen përkatëse për delegim kompetencash, bashkëlidhur këtij

Vendimi. (...)”.

Me Vendimin Nr. 317, datë 10.08.2021 Bashkia Lezhë ka vendosur: “Miratimin e Lejes së  ndërtimit për ndërtim të ri me sipërfaqe më të madhe se 250m2, për Shoqërinë e Ndërtimit  “Rozafa A” shpk, me Nipt L86414003A dhe Liçencë NZ.7719, për ndërtimin e strukturës me  emërtim sipas projektit “Objekt me funksion akomodim dhe shërbime 2 dhe 6 kate mbi tokë  dhe 1 kat nën tokë, në Rrugën Fran Ivanaj, Ishull-Shëngjin, Njësia Administrative Shëngjin, Bashkia Lezhë, me kushte sipas planvendosjes së dorëzuar, projektit dhe preventivit: (...)”.

Gjatë hetimeve paraprake është kryer dhe një akt ekspertimi teknik topografik i datës 21.07.2023, nga Ing. Manjola Fida, ku është arritur në konkluzionin se:

Objekt i referuar lejes së ndërtimit është “Godinë e kombinuar shërbimi dhe banimi me 2-6 kate mbi tokë dhe 1 kat në nëntokë”, kurse sipas inspektimit të gjendjes faktike rezulton që objekti të jetë “Godinë e kombinuar shërbimi dhe banimi me 2-8-9-10 kate mbi tokë dhe 1 kat nën tokë”.

Ekspertja ka arritur edhe në konkluzione të tjera, të cilat do të kenë relevanc për themelin.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tatata: 22/02/2024 13:26

  fshatari nderton 1 kotec pulash dhe e fusin ne burg per ndertim pa leje, ketu behet 5kate pa leje dhe nuk preket askush. xhunglistan

  Përgjigju
 • Piranja: 21/02/2024 15:57

  Kjo prokuroria sapo ka hap kutin e pandores. Tani ajo te vazhdoj zbukimet e thesrave te fshehurva ne lezh. o prokurore nese ma nigjon nje fjal keni marr ne pune kryehajdutin e hipotekes qe rri gjith diten pas prokurorit te madh.

  Përgjigju
 • e drejta: 21/02/2024 12:46

  KETO MASKARENJE JANE PER BURG JO PER PEZULLIM///

  Përgjigju
 • Ekonomia informale: 21/02/2024 12:43

  Beri cberi Drejtuesi i madh nuk e mori dot dosjen ku i qene premtuat shume

  Përgjigju
 • Shaqir Dibra: 21/02/2024 12:05

  Lezhjanet jane si thanat qe lulezojne te parat e piqen te fundit !

  Përgjigju
  • Shkodrani: 21/02/2024 12:38

   Lezhjane te krehun e shkodrane te terun nuk ka

 • Pet.: 21/02/2024 11:30

  U be pallati, u legalizua dhe u shit ?!!!!!. Ato qe do te beni tani nuk ka asnje vlere

  Përgjigju
 • Raku: 21/02/2024 11:06

  Kadastra Tatime Dogana AKU sillen sikur e kane pronen e babes.ishin me breke me vrym si Shukriu nuk u flet dot me goje dot ketyre zgjebsave

  Përgjigju
 • Ton: 21/02/2024 10:41

  Si nuk kam pare nje drejtor mit 30 vjec?

  Përgjigju
 • veton: 21/02/2024 09:44

  Pune e madhe se u pezulluan,miljonati moren....

  Përgjigju
 • Bimi: 21/02/2024 09:19

  Kur firmat e ndertimit nuk i zbatojne afatet dhe i lene pallatet pa perfunduar,cfare fajin kane qytetaret qe do pajisen me certufikate pronesie?Ky eshte nje rast qe po me ndodh edhe mua prej kihesh firma e ka lene pallatin pa pefunduar qytetaret shpenzuan para per lidhjen e energjise,ujit vendosen ashensorin rregulluan edhe shtepite dhe sot e kesaj dite jemi pa certifikata pronesie.E gjithe djersa e viteve pune ka mnet pezull sepse shteti nuk detyron firmat e ndertimit dhe nuk ndihmon qytetaret,por ne te kundert penalizon ata punonjes te administrates qe gjejne zgjidhje per qytetaret.

  Përgjigju
 • Sapa: 21/02/2024 09:05

  Asnje fuqi ne bote nuk e ndalon vjedhjen dhe korrupsjonin ne shqiperi.

  Përgjigju
  • Or tej: 21/02/2024 11:07

   Vetem atehere kur te shuhet fara e shwiptarit do behet ky vend or teeeejjjjj

 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Sulmi i Iranit drejt Izraelit, OKB mbledhje urgjente sot në mbrëmje

Sulmi i Iranit drejt Izraelit, OKB mbledhje urgjente sot në mbrëmje