Nuk kthyen në tokë shtet 234 mijë metra katrorë të tjetërsuar tek Rana e Hedhun, pezullohen nga detyra 11 zyrtarë të Kadastrës së Lezhës (EMRAT)

LEZHË- Moszbatimi i vendimit të gjykatës për asgjësimin e çdo veprimi për tjetërsimin e një prone shtet në zonën e Ranës së Hedhun ka pezulluar nga puna 11 zyrtarë të  kadastrës së Lezhës.

Vendimi është marrë nga Gjykata e Lezhës, nga gjyqtari Renis Sheshi pas kërkesës së bërë nga prokurori Erjon Shehaj.

Mësohet se bëhet fjalë për tjetërsimin e 234 548 metër katrore tokë shtetërore ranishte në zonën e  Ranës së Hedhur, e cila ishte tjetërsuar me dokumente të falsifikuara, për të cilën është dënuar me burg ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj, dhe ish-zyrtarë të tjerë.

Në lidhje me këtë çështje sipas prokurorisë gjykata ka vendosur dhe asgjësimin e praktikave për këtë pronë dhe rikthimin e saj  ne gjendjen e mëparshme, pra në tokë shtet, por Kadastra  nuk e  ka zbatuar vendimin e Gjykatës së Lezhës, ndaj dhe kanë nisur hetimet, duke sjellë dhe pezullimin e 11 punonjësve. 

Vendimi i është dërguar për ekzekutim këtë të shtunë policisë së Lezhës ndërsa të pezulluarit kanë të drejtë ta ankimojnë atë në Gjykatën e Apelit brenda 5 ditëve.

Por deri në një vendim të dytë 11 punonjësit e Kadastrës së  Lezhës do të qëndrojnë të pezulluar nga detyra. Ndërkohë, vetë punonjësit e pezulluar pretendojnë se nuk ka qenë detyra e tyre ligjorë për të vepruar.  

Zyrtarët e Kadastrës që u pezulluan 
1- Albana Gjinaj
2- Marinela Tuci
3- Orstela Bardhaj
4- Sebastjano Gjetja
5- Besjon Ivanaj
6- Ornela Marku
7- Eglantin Lleshaj
8- Dorina Sulaj
9- Xhentil Gjegji
10- Vitore Lleshi
11- Diljana Prenga

S.G/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • E vertata: 28/01/2024 22:23

  E verteta eshte qe keta punonjes jane te pafajshm, por kur te dale kjo do jen djegur ata.Kjo fale nje sistemi te kalbur te drejtesise shqiptare.Mund te ken bere cdo te keqe ne kadaster por kjo nuk u perket ketyre dhe nuk jane aspak fajtor per nje vendim gjykate te cunguar qe nuk shprehet si duhet.

  Përgjigju
 • Emiii: 28/01/2024 11:11

  Keta kriminel shkatrrun brekdetin e shengjite e kan mush me pallate dhe beton.

  Përgjigju
 • 302: 27/01/2024 23:51

  Ja sa te miratohet ligji per afrikanet edhe do firmosi ndonje gabel se shqiptar bir nene ska byth me e firmos ate patate te nxehte

  Përgjigju
 • Pena: 27/01/2024 17:35

  Anetaret e shoqates " kulturore artstike" Toke e Xanun! Krye..ri SB dhe nenkrye..ri IM! Sekretarja Elenora e Selites,emeri artistic MONA.

  Përgjigju
 • Cfare?!!!: 27/01/2024 16:49

  Dmth keto nuk pranojne ti japin shtetit cfare i takon. Po mire, u marrim shtepite e tyre e te shikojme nese do tu dhemve byt..a, per pronen e tyre. Yyyyy rrace e ndyre. Turpi ju mbulofte.

  Përgjigju
  • Lulu: 27/01/2024 20:38

   Cilit shtet ? Ato prona kane zot e nuk eshte asnjeri nga ata qe figurojnë si përfitues nga ish kryetari .. Këta janë treguar te zgjuar sepse shteti ka gati investitorin strategjik.

 • Zefi: 27/01/2024 16:24

  Kta vec kan firmos qe Nokajt, Nikulajt e kriminel tjere me marre pronat. Hajde mos firmos. Burgun e kan hak po koka eshte diku tjeter.

  Përgjigju
 • Drejti: 27/01/2024 15:48

  Kta nepunesa kujojn se kane te drsjt ti japin pronen kujt te duan , dhe nzk e kuptobne qe han vetem roje te atyrd dokumentave !

  Përgjigju
  • Të pa aftë: 27/01/2024 16:20

   Kush i punësoi?

 • sapa: 27/01/2024 15:39

  Cdo person qe ka qene ne keto zyra ka bere vjedhje ne cdo drejtim!Edhe ata qe kane qene para 10-20 vitesh!Prandaj duhet te kerkohen dhe te gjinden qe te cohen para drejtesise perndryshe keto gjera mbeten te cunguara ku nje pjese denohet nje tjeter jo!

  Përgjigju
  • SPAKU: 27/01/2024 23:29

   BOLL ME I NDJEK CFARE KAN. SE ME RROGA 300 Mije lek vjetra, As Sapun e milva sju dalin e jo me pas Vila e makina luksoze. O Spaku te q..t ne b…h Spartaku, fillo hyri ne site. Mos i fusnj burg se ska vende e skemi lek te paguajm oer ato horra, por boll merrjuni pasurite, plus xhobe dhe i kthehen leket taksapaguesve

 • Eri: 27/01/2024 15:32

  Bravo. Edhe burgun e kan pak hajdutet.

  Përgjigju
  • Taras Bulba: 27/01/2024 19:37

   Po mire se keta gangsteret e zyrave te Lezhes nuk e ekzekutuan vendimin gjyqesor, po Drejtoria e pergjitheshme e Kadastres ku ishte ? Apo, edhe ata jane po aq te paafte dhe te korruptuar sa keta poshte ? Ore njerez, a e kuptoni se shteti eshte nenshtruar ndaj krimit dhe krimineleve, ose duke u blere prej tyre ose duke u shantazhuar prej tyre ? Kjo eshte arsyeja qe njerezit ikin cdo dite dhe jo pse s'kane te hane buke. Mos degjoni shalegjatin dhe shallvaregjerin qe na perrallis perdite, sa ne Shqiperi aq edhe neper Evrope, per madheshtine qe ka arritur vendi nen udheheqjen e tij. kriminelet regjistrojne pronat ne menyre te paligjshme per 4-5 dite, ndersa zyrat shteterore lene pa zbatuar vendimet gjyqesore me vite. Dhe, kane guximin te bejne interpretimin e vendimeve gjyqesore, duke pohuar se nuk ishte detyra e tyre te zbatonin vendimin.

 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Raporti i DASH, Basha: Korrupsioni, PPP-të dhe pastrimi i parave, radiografia fatale e një qeverie të korruptuar

Raporti i DASH, Basha: Korrupsioni, PPP-të dhe pastrimi i parave, radiografia fatale e një qeverie të korruptuar