Lezhë/ Fëmijët festë për 2 prillin, Ditën e Librit

Shporta të mbushura me pergamena, thënie që synojnë të nxisin mirësinë, dashurinë u shpërndanë në rrugët e Lezhës, me rastin e 2 Prillit, Ditës së Librit për Fëmijë. Këto mesazhe u shpërndanë nga nxënësit e shkollës “Besëlidhja” të cilët organizuan dhe një koncert në shesh.

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë festohet në këtë datë pasi është ditëlindja e shkrimtarit të shquar danez për fëmijë Hans Kristian Andersen.

Për organizatorët, librat sjellin gëzim ndaj kanë vendosur ta quajnë dhe si “Dita e Buzëqeshjes”. Kjo është ditë e veçantë e nxitjes dhe inicimit të dashurisë së leximit.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Sekuestrohet 7.500m2 tokë në Vorë që iu shit nipit të Sadri Abazit! Arrestohet ish-kreu i komunës Bërxullë e 3 të tjerë

Tiranë/ Sekuestrohet 7.500m2 tokë në Vorë që iu shit nipit të Sadri Abazit! Arrestohet ish-kreu i komunës Bërxullë e 3 të tjerë