Lezhë/ U bllokuan 4 vite më parë! Sipërmarrësit kërkojnë të ndërtojnë hotele në Shëngjin! I kërkojnë qeverisë të zhbllokojë lejet e ndërtimit

Bllokimi i lejeve të ndërtimit prej 4-vitesh në Bashkinë Lezhë e ka dëmtuar këtë sektor. Shqetësimi është ngritur nga kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Pashk Palokaj, sipas të cilit në emer të biznesit i është dërguar një shkrese bashkisë dhe qeverisë, por ende nuk kanë marrë asnjë përgjigje.

“Që nga Kryeministri, Ministria e Infrastrukturës dhe Bashkia e Lezhës kemi kërkuar zhbllokimin  e lejeve të ndërtimit dhe studimet pjesore. Sot rreth 70% e zonës turistike së Shëngjinit është e pazhvilluar. Rritja e numrit të turistëve në Shëngjin sjell nevojën për ndërtimin e strukturave të reja për akomodim”,- tha Palokaj.

Vetëm në Shëngjin operojnë 20 kompani ndërtimi dhe bllokimi i punës në këtë sektor ka sjellë mungese të ardhurash për biznesin por dhe pushtetin vendor që mbledh taksen e intrastruktures.

Prej vitit 2019 qeveria shqiptare bllokoi lejet e ndertimit ne Bashkine Lezhe, pasi binin ndesh me planin rregullues te qytetit.Tashme jane bere ndryshimet e kerkuera dhe ne fillim te 2024-es do te operohet me lejet e ndertimit, ben e ditur kryebashkiaku Pjerin Ndreu.

K.M/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 21/11/2023 00:56

    //70 % e zones turistike te Shengjinit eshte e pazhvilluar//-thote Pashk Palokaj,d.m.th paska shpetuar nga betonizimi deri tani! Dhe ky me shoke kerkojne t'a mbysin e t'i zene frymen me beton me keq se Tirana e Durresi! Matrapaze te pangopur!!!

    Përgjigju
  • sapa: 20/11/2023 17:49

    Tani ne dac ndertoni ne dac mos ndertoni.Shengjini ka vdekur,nuk merr dot fryme.Nje vend kaq i vogel te ndertosh ne menyre kaq kriminale.Vetem ne vendin pa shtet shqiperi ndodh kjo gje!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi