Lezhë/ Po transportonin me furgon drurë të prerë në mënyrë të paligjshme, gjobiten 4 persona

Lezhë/ Po transportonin me furgon drurë të prerë në mënyrë të paligjshme, gjobiten 4 persona

Lënda drusore e sekuestruar

Inspektorati Kombëtare i Mbrojtjes së Territorit në Lezhë, ka goditur katër raste të krimit mjedisor në pyje.

Me qëllim parandalimin e prerjeve të paligjshme në pyje, struktura përgjegjëse e inspektimit, pranë Drejtorisë Rajonale të IKMT-së , Lezhë dhe Drejtoria e Inspektimit në Pyje IKMT, gjatë natës dhe paradites të së premtes, zhvilloj një operacion inspektimi në Rrugën e Kombit , në aksin Rrëshen -Milot . Nga ky operacion u kapën në kushtet e flagrancës 4 subjekte duke transportuar me automjete lëndë drusore pa dokumentacion . Konkretisht shtetasi L.P banues në Pukë , M.G banues në Kurbin , P.R banues në Mirditë dhe P.M banues në Kurbin .

Ndaj këtyre personave  u morën masa Administrative, duke u gjobitur me shumen nga 500 mijë lek të reja dhe materiali drusor u sekuestrua dhe u magazinua pranë Bashkisë Lezhë. Aksioni u drejtua nga drejtori i Inspektoratit te Mbrojtjes se Territorit në Lezhë Flori Gjini, ndërsa bëhet me dije se operacione të tillë  do të zhvillohen edhe në ditët në vijim. Por IKMT, kërkon bashkëpunimin e qytetareve qe të informojnë për çdo konstatim të prerjeve dhe transportit të lëndëve drusore.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Srebrenica, Shehu kritikon rezolutën: Jeni jashtë ligave të PE! Përmendni Kosovën për të larë gojën! Balla: I jemi referuar edhe më tej

Srebrenica, Shehu kritikon rezolutën: Jeni jashtë ligave të PE! Përmendni Kosovën për të larë gojën! Balla: I jemi referuar edhe më tej