‘Liri Palestinës', policia përleshje me protestuesit në finalen e Eurovizion

‘Liri Palestinës', policia përleshje me protestuesit në finalen e Eurovizion

Protestues në Malmo

Policia shpërndau një turmë protestuesish pro-palestinezë që ishin mbledhur rreth Malmos aty ku u mbajt finalja e konkursit muzikor të Eurovizionit. Protestuesit valëvitën flamuj nën ritmin e sloganeve "Liri në Palestinë". Disa mbanin në dorë shami palestineze, disa i kishin  mbështjellë rreth fytyrave të tyre.

"Duket se ata kanë autoritetin të jenë më agresivë se zakonisht," tha Sarah, një 45-vjeçare banore në Malmo, për AFP, duke iu referuar policisë së qytetit. "Unë kurrë nuk e kam parë këtë më parë."

Policia, e cila konfirmoi se përdori gaz lotsjellës , u përpoq të shtynte protestuesit përsëri në një shesh ku ishte lejuar një tubim pro-palestinez.

“Më hodhën gaz lotsjellës në fytyrë, më shtynë”, tha Sarah Beau, 26 vjeçe për AFP, duke treguar sytë e saj të përgjakur.

Aktivistja e klimës Greta Thunberg ishte mes tyre, dhe megjithëse fillimisht qëndroi larg përleshjeve, më vonë u arrestua .

Pasdite, rreth 5,000 njerëz marshuan në qytet, shumica suedezë me origjinë palestineze, kundër pjesëmarrjes së Izraelit në konkursin muzikor.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Sistemimi i plazhit publik të Vlorës, Rama publikon pamjet: Hapësirë e lirë dhe çadrat falas për ata që duan të shijojnë bregdetin

Sistemimi i plazhit publik të Vlorës, Rama publikon pamjet: Hapësirë e lirë dhe çadrat falas për ata që duan të shijojnë bregdetin