Lirimi i Alvin Berishës nga kampi Al-Hol në Siri/ Conte: Në orët e ardhshme do të përqafohet me babain e tij në Itali

1571123161_1570815874CONTE.jpg

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka reaguar lidhur me shpëtimin e Alvin nga kampi Al-Hol në Siri. Conte thotë se në orët e ardhshme Alvin do të bashkohet me babain e tij në Itali. Ai shprehet se e ka ndjekur këtë ngjarje dhe ka qenë vazhdimisht në kontakt me kryeministrin Edi Rama. Conte zbulon se për aksionin janë angazhuar forcat e Karabinierëve italianë.

"Kthimi i Alvinit në shtëpi është një nga ato histori që ju mbush zemrën me lumturi. Fëmija shqiptar, për vite me radhë në një kamp refugjatësh në Siri, në orët e ardhshme më në fund mund të përqafohet nga babai i tij i cili po e pret në Itali.

Kjo është arsyeja pse unë shpreh falënderimet e mia të përzemërta për të gjithë autoritetet italiane dhe shqiptare, për organizatat humanitare, që kanë bashkëpunuar për këtë operacion kompleks, në një zonë aq të vështirë sa ai sirian. Faleminderit edhe për ato media që kthyen në qendër të vëmendjes historinë e Alvinit të vogël.

Qeveria italiane ka bërë gjithçka që është e mundur për lirimin e tij. Unë personalisht ndoqa këtë ngjarje, i informuar vazhdimisht dhe në kontakt me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Një sukses i jashtëzakonshëm jo vetëm i diplomacisë por mbi të gjitha i bashkëpunimit ndërkombëtar, falë rolit të çmuar të luajtur nga Kryqi i Kuq dhe Gjysmëhëna e Kuqe dhe ndërhyrja vendimtare e policisë speciale dhe departamenteve të karabinierëve.

Më e keqja për Alvin tani është pas tij, në pak orë ai do të jetë i lirë. I lirë të jetë në gjendje të jetojë fëmijërinë e tij, të jetë në gjendje të luajë përsëri, të imagjinojë dhe të ndërtojë të ardhmen e tij. Pa kufizime dhe larg bombave, luftërave, fanatizmit", shkruan Conte.


Lajmi kryesor:

'Alvin drejt përqafimit me babain'/ Conte: Histori që të mbush zemrën me lumturi! Kam qenë në komunikim të vazhdueshëm me Ramën


  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?×

Lajmi i fundit

John

Parakalimi i gabuar shkakton aksident në Berat, fatmirësisht pa të lënduar