Lirimi i Tahirit, avokati: Kontakt me shërbimin e provës! Ka rrezikshmëri të ulët, do kujdeset për fëmijët e mitur

 

Avokati i ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahirit është prononcuar për mediat pas lirimit të tij nga qelia. Maks Haxhia thotë se në gruaja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të kujdeset për fëmijët e mitur. Si rezultat, duke patur fëmijë në ngarkim, Tahiri do të lirohet me kusht dhe do të ketë kontakt telefonik me shërbimin e provës. 

“Kushte sipas Kodit Penal

Vepra për të cilën është dënuar kërkuesi duhet të jetë e rrezikshmërisë së ulët. Kuptohet që është dënuar për shpërdorim detyre  gjë gjasat janë që me ndryshimin e ri të Kodit Penal të hiqet fare si vepër penale.

Vetë personi të paraqesë rrezikshmëri të ulët shoqërore.

T’i ketë ngelur më pak se dy vite

Të ketë fëmijë të mitur në ngarkim

 Bashkëshorti që nuk është i dënuar duhet të jetë në pamundësi shëndetësore dhe në këtë rast bashkëshortja e tij vuan nga një sëmundje që është në pamundësi për t’u shërbyer fëmijëve. Këto kanë qenë 5 kushtet që Gjykata i ka marrë në shqyrtim.

 Gjykata në 5 muaj e ca ka arritur në konkluzionin konkret. Ka rrezikshmëri të ulët

Kushtet janë të përcaktuara, do mbajë lidhje me shërbimin e provës, plotësimi e nevojave familjare. Nuk do të paraqitet në shërbim prove por do të ketë kontakt telefonik. Ky vendim nuk apelohet.

Erdhën 3 grupe të ekspertizën. Tahiri nuk ka probleme me shëndetin.”- thotë Maks Haxhia.


Lajmi kryesor:

Saimir Tahiri lirohet nga burgu, ish-ministri: Do vazhdoj të kërkoj drejtësi! Dënimin e mbetur 1 vit e 8 muaj do e kryejë në shtëpi! Ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët


G.MO//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Ndeshja Itali-Shqipëri/ Tifozët ‘skuqin’ sheshet e qyteteve, goli i Bajramit elektrizon shqiptarët

Ndeshja Itali-Shqipëri/ Tifozët ‘skuqin’ sheshet e qyteteve, goli i Bajramit elektrizon shqiptarët