Liroi nga burgu Lul Berishën, del para Vetingut gjyqtari Arben Vrioni! Ja dosjet e të nxehta që ka gjykuar

Liroi nga burgu Lul Berishën, del para Vetingut gjyqtari Arben Vrioni! Ja dosjet e të nxehta që ka gjykuar

Gjyqtari i Apelit të Durrësit, Arben Vrioni dhe Lulzim Berisha

Gjyqtari i Apelit të Durrësit, Arben Vrioni, do të dalë nesër para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për t’u njohur me rezultatet e hetimit ndaj tij, për ligjshmërinë e pasurive, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale, ku përfshihet mënyra e gjykimit të dosjeve të caktuara nga gjyqtari. Trupa gjykuese që po shqyrton dosjen e gjyqtarit të Durrësit përbëhet nga Firdes Shuli, Alma Faskaj dhe Pamela Qirko, ndërsa verifikimi ka nisur që muajin nëntor të vitit 2018.

Gjyqtari Arben Vrioni ka kryesuar treshen e gjyqtarëve, të cilët liruan para afatit nga burgu ish-kreun e bandës së Durrësit, Lulzim Berisha, vendim i cili prodhoi polemika dhe reagime të forta, duke përfshirë edhe faktorin ndërkombëtar. Në 6 dhjetor të vitit 2016, trupi gjykues me në krye Arben Vrioni, si dhe me anëtarë Petrit Çeno dhe Anita Mici, vendosi të lironte me kusht nga burgu Lulzim Berishën, me arsyetimin se ka kryer 3/4 e dënimit me 25 vite burg si dhe për sjellje të mirë, në një kohë kur i kishin mbetet edhe 5 vite vuajtje dënimi.

Në atë kohë, reagoi ashpër ish-ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu i cili tha se “Lirimi i Lulzim Berishës është bërë për shkaqe të panjohura. Dua t’u them gjykatave të korruptuara se ky vendim është i papranueshëm. Duhet të indinjohemi”. Partia Demokratike akuzoi ish-kryebashkiakun socialist të Durrësit Vangjush Dako i cili sipas saj, “ka përdorur pushtetin dhe zyrën, që i kanë besuar qytetarët e Durrësit për të liruar nga burgu një kriminel që ka vrarë dhe ka terrorizuar qytetarët e Durrësit”. Por Dako u shpreh në atë kohë se “Ne i ofrojmë çdo të dënuari që dënohet me punë vullnetare në komunitet, i ofrojmë mundësi punësimi në ndërmarrjet tona, me punë vullnetare, që do të thotë ata punojnë pa shpërblim nga ana jonë, sepse kanë dënim nga gjykata”.

Prokuroria e Durrësit nisi hetimet për këtë rast. Disa ditë më vonë  drejtori i burgut të Durrësit Astrit Kotaj u arrestua pas akuzave të prokurorisë së atij qyteti për shpërdorim të detyrës shtetërore dhe falsifikim të dokumenteve pas lirimit me kusht të të dënuarit Lulzim Berisha. Mbetet për t’u parë nëse ky vendim është analizuar nga trupa gjykuese që po shqyrton dosjen e gjyqtarit të Durrësit. Por, ky nuk është vendimi i vetëm i gjyqtarit që ka prodhuar reagime. Në gusht të vitit 2018, Arben Vrioni, Anita Mici dhe një gjyqtar tjetër, liruan nga burgu vjehrrin e ish-kreut të Partisë Socialiste në Kavajë, Said Cikalleshi, i marrë i pandehur nga prokuroria e këtij qyteti për skandalin e tjetërsimit të pronave shtetërore në plazhin e Spillese. Kjo treshe gjykuese që ka liruar Cikalleshin, në dhjetor të 2016 liroi një eksponent të njohur të botës së krimit në Durrës me inicialet L. B.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • BRSS: 19/11/2019 19:06

  KETE FYTYR M**IN TA FUSIN BRENDA ÇA LESH GJYQTARI KY ESHTE NJE ZAGAR QE PER PARA SHET GJITHSHKA

  Përgjigju
 • KIRI: 19/11/2019 17:42

  SI MUND TE JETE GJYQTAR KY ME KETE FYTYRE....

  Përgjigju
 • Olti: 19/11/2019 14:56

  Po Apelin e Tirones kur do ta nxirrni? Ben Vrioni me Micin dhe Izetin e durrsit jane lule para apelit tirones.

  Përgjigju
  • Olsi: 19/11/2019 17:06

   Po fiks Olti duhet filluar nga 3 muskutjeret Alaudini, Gaxhi se ai fshatari Llakatundit iku

 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Librazhdi në 'festën e mjaltit', aty ku bletërritësit promovojnë produktet bio

Librazhdi në 'festën e mjaltit', aty ku bletërritësit promovojnë produktet bio