Liverpool fiton Superkupën nga penalltitë, spektakli i Chelsea-t ndalet nga Abraham

Liverpool fiton Superkupën nga penalltitë, spektakli i Chelsea-t ndalet nga Abraham

Festa e lojtarëve të Liverpool pasi Abraham humbi penalltinë për Chelsea

Liverpool fiton Superkupën e Evropës në Stamboll përballë Chelsea-s pas një sfide e cila u vendos nga penalltitë. Një supersfidë angleze për të ndarë trofeun mes dy ekipeve të cilat sezonin e kaluar fituan Champions League dhe Europa League. Chelsea udhëheq në pjesën e parë me rezultatin 0-1. Blutë pas 36 minutash tentativa të vazhdueshme arritën të shënojnë pas një kundërsulmi të dyshes Giroud- Pulisic. Amerikani arritit të marrë me vete të gjithë mbrojtësit e skuadrës së Liverpool duke e nxjerrë ballë për ballë me portierin Giroud i cili nuk e kishte të vështirë të shënonte përballë Adrian. 

Por në pjesën e dytë vetëm disa sekonda dhe Liverpool barazon gjithçka. Firmino dhe Sadio Mane dalin përballë Arrizabalagës dhe konkretizojnë aksionin në gol. Braziliani ndalet nga portieri por topi shkon tek Mane i cili shtyn topin drejt rrjetës.

Më pas në Extra Time Sadio Mane arrin të shënojë një gol nga i njëjti asistues, Roberto Firmino duke e çuar rezultatin në 2-1. Por Superkupa u vendos nga penalltitë. Liverpool dhe Chelsea u treguan të sakta në katër penalltitë e para por tek penalltia e pestë Lampard i besoi Tammy Abraham, një 21- vjeçar i ri i cili u tregua i pasaktë nga penalltia. Ai e gjuajti topin në qendër dhe portieri Adrian e ndali duke çuar tifozët e Liverpool në Vodafone Stadium në delir.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:05
Chelsea nuk dorëzohet, Jorginho barazon me penallti

Vetëm pak minuta pasi Sadio Mane shënoi golin e dytë për Liverpool Chelsea fiton një penallti e cila u konkretizua nga Jorginho. Braziliani u shfaq tepër i ftohtë përballë spanjollit Adrian duke e mposhtur me lehtësi. 

Superkupa e Evropës ofron spektakël dhe duket se të dyja skuadrat do i drejtohen penalltive. Edhe disa minuta i ndajnë nga përfundimi i Extra Time.

Ora 23:00
Liverpool drejt fitimit të Superkupës, Mane shënon golin e dytë

Liverpool e ka nisur mirë edhe Extra Time duke shënuar me Sadio Mane. Po ashtu i njëjti ka qenë ai që ka asistuar, Roberto Firminio. Pas një sulmi nga krahu i majtë Firminio i dha topin Mane i cili po priste në qendër të zonës së Chelsea dhe dërgoi topin në rrjetë. Ndajnë dhe disa minuta deri nga përfundimi i sfidës dhe Liverpool i duhet vetëm të administrojë këtë rezultat. 

Ora 22:16
Nuk mjaftojnë 90 minuta, Superkupa e Evropës shkon në Extra Time

Nuk kanë mjaftuar 90 minuta që Chelsea dhe Liverpool të vendosin se kush do e marrë trofeun e Superkupës me vete në Angli. Pas golit të Giroud dhe Mane ndeshja përfundon 1-1. Tani do të jetë Extra Time e cila do të vendosë se kush do të jetë fituese. Në rast se rezultati nuk ndryshohet ose përfundon në barazim ndeshja atëhere ndeshja vendoset nga penalltitë. 

Ora 22:05
Pjesa e dytë fillon me gol, Mane barazon shifrat në 1-1

I mjaftuan vetëm pak sekonda në pjesën e dytë që Liverpool të barazojë rezultatin. Roberto Firmino dhe Sadio Mane dolën përballë portierit Arrizabalaga të vetëm ndërsa lojtarët e tjerë pretendonin për një pozicion jashtë loje. Firmino u ndal nga portieri i londinezëve por Mane me portën e boshatisur shtyu topin drejt rrjetës.

Ora 21:35
Giroud zhbllokon sfidën, Chelsea i pandalshëm në kundërsulm

Oliver Giroud ka zhbllokuar sfidën në Stamboll. 0-1 pas një kundërsulmi të rrezikshëm nga blutë me protagonist amerkanin Pulisic. Treshja e sulmit të Chelsea Pedro, Giroud dhe Pulicis po shfaqen gjatë gjithë lojës me sulmet e tyre të koordinuara por vetëm në minutën e 36' arritën ta finalizojnë strategjinë e tyre në gol. 

Ora 21:24
Chelsea fantastik në 30 minutat e para, Pedro ndalet nga traversa

30 minutat e para të Superkupës së Evropës janë fantastike. Në fillim u duk se Liverpool kishte frenat e lojës në dorë dhe do shënonte së shpejti por ndodhi e kundërta. Chelsea u zgjua shpejt dhe u hodh në sulme të njëpasnjëshme duke mos arritur të konkretizojë asnjë prej tyre. Më afër golit ishte Pedro i cili përballë poriterit Adrian u ndal nga traversa pas gjuajtjes së tij diagonale. 

Edhe ylli i skuadrës së Liverpool, Salah kishte shansin të hapte sfidën me gol por përballë portës u tregua i pasaktë duke u ndalur nga portieri spanjol Kepa Arrizabalaga

Ora 20:40
Shkruhet historia në Superkupë, arbitrimi për herë të parë nga një femër

Francezja Stepanie Frappart zbret në fushë për të arbitruar një ndeshje Superkupe të Evropës. Është hera e parë që një arbitre femër gjykon një ndeshje të përmasave kaq të mëdha siç është Superkupa. 

Ky ishte një vendim i FIFA-s e cila ka nisur fushatën e promovimit të femrave edhe në sportin e meshkujve, meqenëse është shumë më i reklamuar dhe më i shikuar. Tashmë radhën e ka Europa League dhe Champions League, pse jo dhe Botërori apo Europiani.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pse u shmang PD nga vizitat e tij në Tiranë? Kurti: Metën e takova në cilësinë e ish presidentit, jo si kryetar partie

Pse u shmang PD nga vizitat e tij në Tiranë? Kurti: Metën e takova në cilësinë e ish presidentit, jo si kryetar partie