Liverpool fiton pa probleme, Salah shënon golin e 30-të

Liverpool fiton pa probleme, Salah shënon golin e 30-të

Sulmuesi egjiptian. Mohamed Salah, ka shënuar golin e tij të 30-të në Premier League

Nuk ka të ndalur sulmuesi egjiptian. Mohamed Salah ka shënuar golin e tij të 30-të në Premier League dhe të 40-n në total këtë sezon. Liverpool ka fituar 3-0 ndaj Bournemouth dhe “blindon” një vend për në Champions League, sezonin e ardhshëm.  “Të kuqtë”, gjysmëfinalistë në këtë edicion të veprimtarisë prestigjioze janë në vendin e tretë me dhjetë pikë më shumë se Chelsea i vendit të pestë, që ka luajtur një ndeshje më pak.

Saido Mane realizoi golin e parë për ekipin e Jurgen Klopp, vetëm pas shtatë minutash lojë, ndërsa golin e sigurisë e shënoi “i zakonshmi” Mohamed Salah, 20 minuta para fundit. Sulmuesi nga Egjipti këtë herë shënoi me kokë duke u bërë futbollisti i parë afrikan që arrin kuotën e 30 golave në Premier League, ku është golashënuesi më i mirë.

Ky ishte goli i tij numër 40 në këtë sezon me Liverpool, vetëm Roger Hunt në vitin 1961 dhe Ian Rash në vitin 1987 e kanë bërë diçka të tillë. Gjithashtu, Salah është kandidati kryesor për të fituar çmimin futbollisti më i mirë i vitit në Premier League.
Në minutën e fundit të ndeshjes, sulmuesi tjetër i Liverpool, Roberto Firmino vulosi rezultatin përfundimtar 3-0. Nga ana tjetër, pavarësisht nga humbja Bournemouth mbetet i qetë, dhjetë pikë mbi zonën e rënies nga kategoria.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Atentati në Memaliaj, Balla: Performanca e policisë duket në total! Në një vit u parandaluan 163 ngjarje kriminale

Atentati në Memaliaj, Balla: Performanca e policisë duket në total! Në një vit u parandaluan 163 ngjarje kriminale