Liverpool gjen pasuesin e Klopp, nis bisedimet me Arne Slot

Liverpool gjen pasuesin e Klopp, nis bisedimet me Arne Slot

Arne Slot

Liverpool ka nisur bisedimet me Arne Slot për të qenë ai zëvendësuesi i Jurgen Klopp në stolin e ekipit. Gjermani ka njoftuar se në qershor nga largohet nga "Anfield" duke bërë që drejtuesit të jenë në kërkim të një emri që i përmbush pritshmëritë.

'Sky Sport' në Angli bën me dije se Liverpool ka hapur bisedimet me Arne Slot, i cili shihet si zëvendësuesi ideal i Klopp. Trajneri aktual i Feyenoord ende nuk e ka vendosur të ardhmen, me holandezët që kërkojnë ta mbajnë në ekip.

Kontrata e tij me klubin nga Roterdami skadon në verën e 2026, por kjo nuk do ishte problem për Liverpool nëse bindte një prej talenteve të trajnimit të pranonte të ishte pasuesi i Klopp dhe të merrte barrën e rëndë mbi supe për të drejtuar një klub emblemë si Liverpool.

45-vjeçari Slot e ka nisur karrierën në 2014 si asistent dhe më pas trajner kujdestar i SC Cambuur, për të kaluar më pas si asistent te AZ Alkmaar në 2017. Pas dy sezonesh ai mori rolin e trajnerit të parë te AZ ku bëri mirë dhe u fut në optikën e Feyenoord.

Me këta të fundit ai u ul në stol në 1 qershor 2021 dhe ka 144 ndeshje në drejtim, duke fituar një titull kampion dhe një Kupë të Holandës. Këtë sezon Feyenoord mban pozitën e dytë në kampionat me 72 pikë, nëntë më pak se kryesuesit e PSV-së.

Për t'u theksuar se nën drejtimin e Arne Slot ekipi ka bërë mirë edhe në Evropë, duke qenë në finalen e Conference League, humbur 1-0 kundër Romës në Tiranë, më 25 maj 2022.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Farat e lirit dhe vlerat e tyre shëndetësore

Farat e lirit dhe vlerat e tyre shëndetësore