Londër-Teheran, akuza të ndërsjellëta për anijen e sekuestruar ‘Stena Impero’

Zëdhënësi i Kryeministres Theresa May, menjëherë pas mbledhjes së Komiteti Cobra, e thirrur në Londër pas incidentit më të fundit në Ngushticën e Hormuzit, tha se ‘Stena Impero’, anija cisternë britanike, është sekuestruar me pretekse false dhe ilegale dhe duhet lënë e lirë menjëherë, së bashku me ekuipazhin”

‘Ne nuk duam konfrontime me Iranin por e konsiderojmë të papranueshme dhe shenjë të rritjes së tensioneve, sekustrimin e një anije tregëtare e cila lundronte legjitime dhe sipas kodeve nderkombëtarisht të njohura’

"Konfiskimi nga ana e Pasdaran i anijes cisternë ‘Stena Impero’ ishte një masë ligjore e marrë nga Irani për të siguruar sigurinë rajonale", tha në një konferencë për shtyp zëdhënësi i qeverisë së Teheranit Rabiei.

"Për të gjitha vendet që po I kërkojnë Iranit ta lirojë atë, ne I kërkojmë të bëjnë të njëjtën gjë me Britaninë e Madhe për naftëmbajtësen iraniane ‘Grace 1’, e cila u sekuestrua nga Britania e Madhe në Gjibraltar në fillim të muajit korrik’.

Londra kёrcёnon me sanksione.

Ministri i Jashtёm i Britanisё sё Madhe Hunt mund tё shpallё masa diplomatike dhe ekonomike, njofton "Daily Telegraph".

Ndёr kёto masa mund tё jetё edhe ngrirja e pasurive.

Britania e Madhe, sipas kёtyre njoftimeve, mund tё insistojё, qё tё rivendosen sanksionet e OKB-sё dhe tё BE-sё kundёr.

Sanksionet u shfuqizuan mё 2016 pas marrёveshjes atomike me Iranin.

 

 

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Deri në 80 mijë lekë gjobë për përdorimin e celularit në timon, jeni dakord?

Komento