LSI paralajmëron 5 ankesa në KQZ, Braimllari: Po presim daljen e rezultatit përfundimtar

 

Lëvizja Socialiste për Integrim ka paralajmëruar se do të paraqesë disa padi në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, sapo të dalin rezultatet përfundimtare nga ky institucion.  

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, i bëri këto të ditura përmes një konferencë për shtyp.

"Është shume e qartë dhe po faktohet moment pas momenti masakra zgjedhore që ka ndodhur në 25 prill me autor mafian e Rilindjes në pushtet.  Të gjitha manipulimet, e pafund të procesit zgjedhor janë evidentuar dhe po evidentohen një për një. Ndonëse KQZ nuk ka nxjerrë akoma rezultatet përfundimtare pas të cilit lind edhe e drejta e ankimimit kemi bërë tashmë gati një sërë denoncimesh.

Këto denoncime do të depozitohen menjëherë pas daljes së rezultatit përfundimtar.  Por, ndërkohë kemi depozituar kallëzim në SPAK për manipulime të rënda të procesit zgjedhor nga komisionerët dhe drejtorët e Rilindjes që manipulonin votat duke bërë shënime dhe duke i bërë të pavlefshme.

Do të depozitohet ankimimi për përsëritjen e zgjedhjeve në Qarkun e Gjirokastrës, për përjashtim antikushtetues dhe  të paligjshëm, masiv të zgjedhësve nga e drejta për të votuar.  Do të depozitohet ankimimi për pavlefshmërinë të një sërë qendrash votimi në Berat. Do të depozitohet ankimimi për Qarkun e Durrësit në respekt të parashikimeve në kodin zgjedhore. Do të depozitohet kërkesa për rinumërim në disa qarqe të vendit për shkak të manipulimeve dhe parregullsive të rënda në procesin e numërimit. Si dhe vlerësimin e pavlefshmërisë së votave që lidhen me këtë proces", ka thënë ai.

Endri Braimllari kërkon nga KQZ, administrim me përgjegjësi absolute të të gjithë materialeve të votimit.

"Kërkojmë bllokimin e të gjitha materialeve të votimit dhe ruajtjen e tyre në respekt të ligjit dhe nën vëzhgim dhe monitorim me kamera. Ndërkohë, do të vijojnë ankimimet në të gjitha qarqet pas kqyrjes së pamjeve filmike. Ky evidentim dhe ky proces do të vazhdojë më përgjegjësi deri në fund për të zbardhur të vërtetën të masakrës dhe manipulimit që i është bërë vullnetit të shqiptarëve dhe votës së tyre. Faleminderit", tha ai nga një dalje nga LSI.


Lajmi kryesor:

I gjithë grupi i LSI mobilizohet nga Petrit Vasili: Kjo është betejë për jetë a vdekje, të çmontojmë zgjedhjet mafioze! Braimllari: Bëjmë 5 ankime në KQZ, rinumërim në disa qarqe


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Brizida Gjikondi: Donaldi, Top Channel dhe piranjat mëndje dhe jetë bosh të rrjeteve asociale