Luajti në katër Kupa Bote, ndahet nga jeta ish-mbrojtësi i Gjermanisë dhe Milanit! E kujtojnë edhe në Serie A

Luajti në katër Kupa Bote, ndahet nga jeta ish-mbrojtësi i Gjermanisë dhe Milanit! E kujtojnë edhe në Serie A

Karl Heinz Schnellinger me fanellën e bardhë

Këln, Gjermani - Karl Heinz Schnellinger, i cili luajti për Gjermaninë Perëndimore në katër Kupat e Botës, përfshirë finalen e vitit 1966, ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare.

Federata gjermane e futbollit dhe ish-klubi i Schnellinger, Këlni, thanë të martën se ai ndërroi jetë, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Mbrojtës i krahut të majtë, Schnellinger luajti 17 ndeshje për Gjermaninë Perëndimore në Kupat e Botës në 1958, 1962, 1966 dhe 1970, si dhe bëri gjithsej 47 paraqitje ndërkombëtare.

Schnellinger ishte më pranë me trofeun e Kupës së Botës në vitin 1966, kur ekipi i tij gjerman humbi në finale 4-2 nga Anglia në kohën shtesë. Katër vjet më vonë, ai shënoi golin e vetëm ndërkombëtar në karrierë, në një humbje emocionuese 4-3 në kohën shtesë ndaj Italisë në gjysmëfinale që u mbiquajt "Loja e Shekullit".

Në një kohë kur transferimet ndërkombëtare të futbollit ishin të rralla, Schnellinger e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij duke luajtur për klubet italiane.

Ai fitoi Kupën Evropiane në vitin 1969 kur Milani mundi klubin holandez Ajax 4-1 në finale. Schnellinger gjithashtu fitoi titullin kombëtar të Gjermanisë Perëndimore me Këlnin në 1962, Kupën e Italisë katër herë me Romën dhe Milanin, ligën italiane me Milanin në 1968 dhe Kupën e Kupave Evropiane dy herë me Milanin.

Karl Heinz Schnellinger

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit