Lufta në Ukrainë, Kievi: Rusët po bëhen gati të pushtojnë Kharkivin

 Lufta në Ukrainë, Kievi: Rusët po bëhen gati të pushtojnë Kharkivin

Forcat ruse janë duke u përgatitur për të pushtuar Kharkivin. Lajmin e ka bërë të ditur Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksandr Motuzyanyk.

“Përpjekjet kryesore të armikut janë fokusuar në përgatitjen për rifillimin e operacioneve sulmuese për të rrethuar forcat ukrainase dhe për të marrë në kontroll qytetin e Kharkivir, armiku po forcon trupat e rretheve ushtarake perëndimore dhe jugore, në rrethet operacionale të Slobozhansky dhe Donetsk. Këtë po e bën duke transferuar trupa nga rrethe të tjera ushtarake, duke përfshirë edhe njësitë rezervë”, tha Motuzyanyk.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Horrori në Bucha, të paktën 410 trupa rrugëve, gjendet një dhomë torture! Kuleba: Mariupoli është më keq! SHBA-BE: Hetim për krimet e luftës!l Rusia: Inskenim, do sjellim prova!


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve