Rusia: Perëndimi armatos Ukrainën për zgjatjen e konfliktit! Zelensky: Na duhet hapësirë sigurie edhe pse s’jemi në NATO

Rusia: Perëndimi armatos Ukrainën për zgjatjen e konfliktit! Zelensky: Na duhet hapësirë sigurie edhe pse s’jemi në NATO

Banesat e shkatërruara në qytetin e Lysychansk nga granatimet ruse

Ministri i Mbrojtjes ruse Sergei Shogu ka deklaruar se perëndimi po përpiqet të zgjasë konfliktin në Ukrainë dhe për këtë arsye vazhdon të furnizojë Kievin me armatime në shkallë të gjerë. Zyrtari i lartë rus tha në një konferencë për mediat se mbi 28,000 ton materiale ushtarake janë dorëzuar tashmë në Ukrainë nga vendet perëndimore.

Ai mohoi të kishte rekrutë mes trupave ruse të dërguara në Ukrainë për atë që kremlini zyrtar e quan operacionin special ushtarak.

Sa i takon krizës së grurit, Moska ka deklaruar se janë krijuar dy korridore në Detin e Zi për të lejuar eksportin, ndërkohë që janë eliminuar edhe problemet me minat në zonën detare të mariupolit. Ndërkohë Turqia ka deklaruar se ka sekuestruar një anije ruse të ngarkuar në mënyrë ilegale me 7000 ton grurë ukrainas.   

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:05
G20: SHBA, nuk është planifikuar takim ministror Blinken-Lavrov

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price tha se nuk ka asnjë takim midis Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe kolegut të tij rus Serghiei Lavrov në takimin ministror indonezian të G20 të planifikuar në Bali këtë javë. Të dy nuk janë parë më që nga janari, kur u takuan për herë të fundit në Zvicër, para se të shpërthente konflikti në Ukrainë. Lavrov në vend të kësaj do të ketë ballë për ballë me ministrin e Jashtëm të Kinës , aleatin kryesor të Moskës. Siç dihet, disa liderë perëndimorë do të donin të përjashtonin Rusinë nga klubi i 20 dhe/ose praninë e presidentit të saj Vladimir Putin nga samiti i liderëve.

Ora 20:37
Këshilltari presidencial ukrainas Podolyak: Rusët kanë humbur 115 mijë burra midis të vdekurve dhe të plagosurve

Që nga pushtimi i 24 shkurtit, rusët kanë humbur 115,000 burra në Ukrainë, duke përfshirë të vdekur dhe të plagosur. Kështu deklaroi këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak, i cituar nga agjencia UNIAN. Nga forcat e dislokuara për të pushtuar rajonin e Luhanskut, mbetën vetëm 25-35%, thekson ai. Sipas Podolyak, në këto 132 ditë lufte, rusët kanë humbur 115 mijë burra: të vdekurit janë 36 mijë në ushtri dhe 12 mijë në kompani private. Të tjerët janë të plagosur.

Ora 14:51
Zelensky: Kemi nevojë për një garanci sigurie edhe nëse jemi jashtë NATO-s

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim në Tryezën e Rrumbullakët Vjetore të Economist, sipas raportimit të Ukrinform. Ai tha se pavarësisht se Ukraina nuk është në NATO ka nevojë për një garanci sigurie.

“Ukraina nuk është në NATO. Dhe kur u përpoqëm të fillonim fushatën e anëtarësimit, morëm përgjigje negative edhe për kërkesën për Plan Veprimi për anëtarësim. Por kjo nuk është një arsye për të ndaluar. Ne kemi nevojë për një sistem garancish sigurie, një hapësirë ​​kaq të sigurt që të jetë efektive edhe në kushtet kur nuk jemi në Aleancë.  Ne nuk jemi në NATO, por jemi në këtë rrugë. Dhe tani duhet të ketë siguri dhe siguri: çfarë duhet bërë për të parandaluar agresionin? Çfarë duhet bërë për të ndaluar menjëherë agresionin që ka nisur? Ne duam të japim përgjigje për këtë dhe aktualisht po punojmë me partnerët tanë. me ato shtete të cilat në fakt do të mund të bëhen garantues. Nëse një sistem i tillë do të ishte në fuqi tani, nuk do të kishte luftë”, u shpreh Zelensky.

Ora 13:14
Moska: Operacioni special në Ukrainë do të përfundojë me arritjen e objektivave

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, ka deklaruar se 'operacioni special rus' në Ukrainë do të përfundojë  kur Rusia do të arrijë obkjektivat e saj.

"Operacioni special në Ukrainë do të përfundojë me përmbushjen e plotë të të gjitha detyrave, sot prioritet është ruajtja e jetës dhe shëndetit të popullatës ushtarake dhe civile ruse", tha Shoigu në një konferencë në Moskë, siç raportojnë agjencitë ruse të lajmeve.

Ora 13:10
Ukraina: Ushtria ruse sulmoi me raketa Mykolaiv

Mëngjesin e sotëm Forcat ruse filluan një sulm me raketa kundër Mykolaiv, në jug të Ukrainës.

"Në mëngjesin e 5 korrikut, pushtuesit qëlluan me raketa në Mykolaiv. Shpëtimtarët, mjekët, ekipet e urgjencës dhe punonjësit e shërbimit publik janë tashmë në punë", njoftoi ushtria pa specifikuar nëse ka të lënduar apo viktima. Gjithashtu këtë mëngjes, trupat ruse bombarduan komunitetet Inhulska, Bereznehuvatska, Bashtanska, Shyrokivska dhe fshatin Lymany në komunitetin Halytsynivska.

S.C/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 05/07/2022 22:04

    Kush i ka vrare keta 115 000 burra Ukrainasit ? Mos beni akoma propagande se po lini nam cdo dite po dilni bllof , gjoja po beni terheqje taktike e terci e verci , kurse ketej po qani per arme dhe leke nga ana tjeter uluni ne bisedime dhe mos degjoni ameriken se ju mori lumi o te mjere !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

‘Më tha hajde se nuk do të bëjë gjë, pastaj më nguli thikën’, konflikt mes dy të rejave në Greqi! Shqiptari i la takim gruas dhe të dashurës në të njëjtin vend

‘Më tha hajde se nuk do të bëjë gjë, pastaj më nguli thikën’, konflikt mes dy të rejave në Greqi! Shqiptari i la takim gruas dhe të dashurës në të njëjtin vend