Lufta në Ukrainë solli rritje galopante të çmimeve, Guvernatori Sejko: Qeveria të shkurtojë shpenzimet joprioritare e të mbështesë shtresat më të brishta

Banka e Shqipërisë kërkon nga qeveria të rrisë mbështetjen për familjet në vështirësi financiare në mënyrë që të përballojnë çmimet e larta. Për të arritur këtë Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, tha në Komisionin e Ekonomisë se duhet të rishikohen shpenzimet.

“Kjo mbështetje duhet të financohet nga të ardhurat shtesë të siguruara nga rritja e çmimeve dhe nga rishikimi i shpenzimeve jo-prioritare. Në këtë mënyrë, efektiviteti i ndërhyrjes nuk do të dëmtojë treguesit e borxhit publik”.

Masat mbështetëse duhet të merren tani pasi inflacioni po rritet mbi çdo parashikim, dhe sipas Sejkos të gjitha bankat e huaja kanë përkeqësuar parashikimet.

“Inflacioni  6.2% që rezultoi në prill, ishte parashikuar të ndodhte në tremujorin e katërt të vitit, por çmimet po rriten mbi parashikimet tona”, tha Sejko.

Pika tjetër e rëndësishme ku u vu theksi ishte skepticizmi i bankave për përdorimin e kriptomonedhave.

Ndërkohë, sa i takon amnistisë fiskale, guvernatori pohoi se 2 ndikimet pozitive janë rritja e likuiditetit në ekonomi dhe formalizimi i saj, por nga ana tjetër është rrezik pastrimi i parave, futja në banka e lekëve të korrupsionit si dhe nuk duhet të ketë më amnisti të tjera.

K.T./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Projekti i BE-së për punësimin dhe integrimin e komunitetit rom, Veliaj: Kjo është një mundësi që i jepet bujarisht tre bashkive në vend

Projekti i BE-së për punësimin dhe integrimin e komunitetit rom, Veliaj: Kjo është një mundësi që i jepet bujarisht tre bashkive në vend