Zelensky në Berlin: Faleminderit për furnizimin me armatime! Scholz: Do iu mbështesim për aq kohë sa është e nevojshme! Bombardohen qytetet e Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nisur vizitën në Romë dhe Vatikan, ku është takuar me presidentin Sergio Mattarella, më pas me Georgia Melonin dhe Papa Françeskun të cilit i dhuroi një jelek antiplumb të një ushtari ukrainas. 

'Vizitë e rëndësishme për fitoren tonë”.- tha Vladimir Zelensky.

Sakaq këshilltari i kryebashkiakut të Mariupolit, Petro Andryushchenko, tha se ka pasur "shpërthime të forta", mëngjesin e sotëm në qytetin e pushtuar nga Rusia. 

Ndërkohë qeveria gjermane ka bërë me dije se do t’i sigurojë Ukrainës pajisje shtesë ushtarake me vlerë 2.7 miliardë euro. ‘Paketa përfshin tanke Leopard 1, automjete luftarake këmbësorie, drone zbulimi dhe pajisje të tjera ushtarake.’- shkruan Der Spiegel 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony J.Blinken ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba. Në një njoftim nga Uashingtoni, thuhet se u ‘diskutuan përgatitjet e vazhdueshme për kundërsulmin’ në Kiev duke përfshirë, ‘mënyrën në të cilën kontributet e partnerëve ndërkombëtarë mund të mbështesin suksesin e saj’. 

Blinken vuri në dukje më tej se sovraniteti i Ukrainës është "jetik për paqen dhe sigurinë në Evropë" dhe përsëriti angazhimin e Shteteve të Bashkuara dhe Presidentit Joe Biden për të qëndruar pranë Ukrainës "për aq kohë sa të jetë e nevojshme".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:56
Zelensky dhe Meloni: Rusia të tërhiqet menjëherë nga Ukraina

Rusia duhet të tërheqë menjëherë dhe pa kushte forcat ushtarake të saj nga territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. Kjo është ajo që thuhet në deklaratën e përbashkët të lëshuar pas takimit të sotëm në Romë midis Presidentit Volodymyr Zelensky dhe Kryeministres italiane Giorgia Meloni , ku përsëritet "dënimi i tyre pa mëdyshje për luftën e vazhdueshme të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës".

Ora 21:05
Referendum në Krime? Zelensky: Nuk i frikësohem por diçka e tillë është e pamundur

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky nuk ka "frikë" nga një referendum i mundshëm në Krime, megjithatë u shoreh se është kundër kushtetutës së Ukrainës,

“Janë territoret tona prandaj ne nuk mund të mbajmë një referendum në Krime sepse po flasim për separatizëm i cili është i paligjshëm” -tha Zelensky.

Duke folur për mediat italiane, ai tha se edhe njerëzit të cilët fillimisht mbështetën Rusinë, tashmë janë kundër saj.

Ora 18:03
Gjermania jep edhe 2.7 miliardë euro armatime për Ukrainën

1683993877_65613207906.jpg

Javët e fundit u diskutua, por mbeti e paqartë, nëse presidenti Zelensky do të vinte në Gjermani. Tani bëhet e ditur nga qarqet qeveritare, se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky viziton Gjermaninë në vizitën e parë të tij pas fillimit të luftës, njoftojnë disa agjenci mediash. Detaje të vizitës nuk janë bërë të ditura. Presidenti Zelensky nderohet të dielën me çmimin europian Karl të Aachen-it. Nuk dihet nëse Zelensky do të jetë në Aachen. Ish-ambasadori ukrainas në Gjermani, Melnyk tha në lidhje me çmimin për Zelenskyn dhe popullin ukrainas se "një çmim europian do të thotë për mua, që Gjermania të lëvizë më shpejt në drejtim të anëtarësimit të Ukrainës në BE dhe NATO."

Të shtunën presidenti ukrainas ka qëndruar në Itali, ku ka zhvilluar takime në Romë me presidentin italian Mattarella dhe kryeministren, Giorgia Meloni. Në takimin me Zelensky, kryeministrja italiane ka thënë, se Roma po e tregon veten se është një aleate solide dhe e besueshme. Zelensky takohet edhe me Papa Françeskun në Vatikan.

Para vizitës së presidentit ukrainas, qeveria gjermane bëri të ditur një paketë të re prej 2,7 miliardë eurosh për sisteme armatimi, ku bëjnë pjesë sisteme të mbrojtjes ajrore, tanke dhe municione. Njoftimi erdhi nga Ministria Gjermane e Mbrojtjes të shtunën, ku theksohet se Ukraina ndër të tjera do të marrë 30 tanke të tipit Leopard 1 A5 dhe 20 të tipit Marder. Në këtë paketë përfshihen ëdhe katër sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore, Iris, më shumë se 200 drone përgjues, municion etj. Të gjitha këto e më shumë nuk vijnë nga rezervat e Bundevehrit, por nga rezervat e industrisë dhe prodhimi i industrisë së armatimit. "Zbatimi i këtyre masave të vendosura nga qeveria gjermane ka filluar."

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se "me këtë kontribut të vlefshëm për materialin e nevojshëm ushtarak ne tregojmë edhe njëherë, se Gjermania e ka seriozisht me mbështetjen e saj." Sipas Spiegelit bëhet fjalë për paketën më të madhe gjermane të armatimit për Ukrainën. Qeveria ukrainase e përshëndeti këtë hap. Furnizimi me armë nga perëndimi tregon, se Rusia është "e dënuar" të humbasë këtë luftë dhe të "ulet në bankën e turpit historik", deklaroi këshilltari i presidentit, Myhailo Podoljak.

Ora 17:27
Zelensky takim 40 minutësh me Papa Françeskun në Vatikan! Shkëmbejnë dhuratat simbolike

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka zhvilluar një takim me Papa Françeskun në selinë e shenjtë të Vatikanit. Mësohet se takimi ka zgjatur për rreth 40 minuta.

Papa Françesku i ka dhuruar presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky një skulpturë të vogël që përfaqëson një degë ulliri, një simbol i paqes. Në këmbim, presidenti ukrainas i dha Papës një ikonë të Madonna-s të pikturuar në mbetjet e një jeleku antiplumb.

Ora 14:45
Meloni për Zelenskyn: Ndihmë ushtarake deri në një paqe të drejtë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Palazzo Chigi për një takim me kryeministren Giorgia Meloni, e cila ka shprehur mbështetje makimale për Ukrainën.

Takimi mes kryeministrit Giorgia Meloni dhe presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky do të jetë një mundësi për të riafirmuar mbështetjen e vendosur të Italisë për Ukrainën në 360 gradë, për integritetin e saj territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e Kievit dhe të popullit ukrainas të përkushtuar për të mbrojtur vlerat e përbashkëta të lirisë dhe demokracisë të rrezikuara nga lufta pushtuese ruse.

Italia, në bashkëpunim me aleatët kryesorë, do të vazhdojë të ofrojë mbështetjen e nevojshme, duke përfshirë mbështetjen ushtarake, në mënyrë që të arrihet një paqe e drejtë për Ukrainën, e cila mund të ekzistojë vetëm nëse Rusia pushon armiqësitë.

Në të njëjtën kohë, shpjegohet se Italia do të vazhdojë të mbështesë zbatimin rigoroz të sanksioneve, të cilat janë një nga mjetet kryesore kundër agresorit, së bashku me ato financiare dhe ushtarake, për t'i dhënë fund armiqësive.

Ora 14:44
Zelensky në Itali: Fitorja jonë është paqja, ne po vuajmë luftë në territorin tonë dhe paqja duhet të sigurojë drejtësi

1683979964_zelenskymattarella.png

Në fjalën e tij Zelensky ka falënderuar Italinë për mbështetjen që i ka ofruar vazhdimisht Ukrainës.Ai tha se vendi i tij është i hapur për të gjitha kontributet ndërkombëtare pasi po përballet më  një situatë ku duhet të luftoje për të mbajtur territorin  e vet.

E teksa theksoi se fitorja për populli i tij është vetëm paqja, Mattarella i tha se paqja, për të cilën të gjithë punojmë, duhet të rivendosë drejtësinë dhe të drejtën ndërkombëtare.

"Ne jemi për paqen, fitorja jonë është paqja - shtoi Zelensky - Ne jemi të hapur për të gjitha kontributet ndërkombëtare, por ne po vuajmë luftën në territorin tonë dhe paqja duhet të sigurojë drejtësi në të gjithë territorin tonë".

"Unë rikonfirmoi mbështetjen e plotë të Italisë për Ukrainën në drejtim të ndihmës ushtarake, financiare, humanitare dhe rindërtimit, në afat të shkurtër dhe afatgjatë. Në rrezik nuk janë vetëm pavarësia dhe integriteti territorial i Ukrainës, por edhe liria e popujve dhe rendi ndërkombëtar“, u shpreh Mattarella.

Ora 14:11
Mattarella për Zelenskyn: Italia është plotësisht në anën tuaj

Presidenti i Republikës Sergio Mattarella priti presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në oborrin e Quirinale. Të dy u përshëndetën me një shtrëngim duarsh dhe më pas ndoqën nderimet e departamenteve dhe himnet e tyre kombëtare përkatëse. Flamuri ukrainas u ngrit në kullën Quirinal.

Zelensky këndoi himnin kombëtar duke vendosur dorën në gjoks. Udhëheqësi ukrainas ka veshur një xhup të errët dhe pantallona të gjelbra ushtarake

"Është një nder që ju kam këtu në Romë. Unë kërkova t'ju takoj përsëri pas bisedës sonë vite më parë, edhe nëse në këtë gjendje të ndryshme, ne jemi plotësisht në anën tuaj. Mirë se vini president".

Presidenti Sergio Mattarella i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në tryezën e Quirinale ku po takohen dy delegacionet, italiane dhe ukrainase se Italia është plotësisht në anën e tyre dhe i mbështet në luftën për liri nga forcat Ruse.

 

Ora 13:54
Kryeministrja italiane takohet me Volodymyr Zelenskyn

Volodymyr Zelenskyy është takuar me kryeministrin e Italisë Girogia Meloni në udhëtimin e tij në Romë.

Dyshja u fotografuan së bashku në Pallatin Chigi në kryeqytetin italian.

Meloni e pa Zelenskyy për herë të fundit në Kiev pak para përvjetorit të pushtimit rus më 24 shkurt.

Ajo mbështet ndihmat ushtarake dhe të tjera për Ukrainën, por megjithëse partia e saj e ekstremit të djathtë Vëllezërit e Italisë mbrojnë sovranitetin e saj kombëtar, asaj i është dashur të përballet me liderët e dy partnerëve të koalicionit, të cilët kanë deklaruar hapur admirimin e tyre për Vladimir Putin.

Zelenskyy është takuar tashmë me presidentin irlandez Sergio Mattarella dhe do të takohet me Papën në Vatikan më vonë.

Ora 13:48
Zelenskyy takon presidentin italian Sergio Mattarella

Volodymyr Zelenskyy ka takuar presidentin italian Sergio Mattarella në Romë.

Kur Zelenskyy mbërriti në një aeroport ushtarak në qytet, ministri i jashtëm italian Antonio Tajani ishte gati për ta përshëndetur.

Tajani tha se Italia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën "360 gradë" dhe të bëjë presion për një paqe të drejtë, një paqe që mbron pavarësinë e Ukrainës.

Ora 13:45
Borrell: BE duhet të përshpejtojë furnizimet me municion për Ukrainën

1683271988_josepborrell.JPG

Bashkimi Evropian duhet të përshpejtojë furnizimet me municion për Ukrainën, pasi forcave të këtij shteti iu duhen 1.000 fishekë artilerie çdo ditë vetëm në rajonin e Bahmutit, tha shefi i diplomacisë së bllokut evropian, Josep Borrell.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrel tha se ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, u ka thënë homologëve të tij të BE-së gjatë takimit në Stokholm se Kievi ka nevojë për më shumë mbështetje që të mbrojë veten kundër pushtimit të Rusisë.

Përreth qytetit lindor të Bahmutit, ku për muaj të tërë po zhvillohen luftime të ashpra, “Ukraina ka nevojë për rreth 1.000 fishekë artilerie çdo ditë”, tha Borrell më 13 maj, pas takimit të BE-së.

I pyetur se si mundet BE-ja të përshpejtojë furnizimet, Borrell tha se shtetet anëtare duhet të marrin municione nga depot e tyre dhe të tejkalojnë sfidat logjistike.Në mars, ministrat e BE-së miratuan një plan në vlerë prej të paktën 2 miliardë eurosh për të furnizuar Ukrainën me 1 milion fishekë për artileri dhe raketa gjatë 12 muajve.

Plani parasheh që shtetet e BE-së të marrin municionet nga depot e tyre dhe bashkërisht të bëjnë blerje të reja.Borrell tha se Ukraina në veçanti ka nevojë për municion për armë me rreze të gjatë veprimi sepse rusët janë duke bombarduar nga distanca.

Para takimit, Kuleba tha se municionet për armë me rreze të gjatë veprimi do të jenë në qendër të diskutimeve.

Ky takim u mbajt në ditën kur Gjermania njoftoi për paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në vlerë prej 2.7 miliardë eurosh. Kjo do të jetë paketa më e madhe e ndihmës që Berlini do t’i japë Kievit, që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Ora 12:12
Zelensky në Romë, pritet të takohet me presidentin Mattarella, kryeministren Meloni dhe Papa Françeskun

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nisur vizitën në Romë dhe Vatikan.Vizita e Zelenskyt vjen pak kohë pasi Rusia kreu një sulm të madh me dron në Kiev dhe granatoi qytetet në qendër dhe jug të Ukrainës, duke shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Po ashtu, vizita në Romë vjen në kohën e raportimeve se Ukraina ka bërë përparim në Bahmut, qytet në lindje të shtetit, ku luftimet e ashpra po vazhdojnë për muaj të tërë.

Në Romë, Zelensky do të takohet me presidentin italian, Sergio Mattarella, kryeministren Georgia Meloni dhe Papa Françeskun.

Papa Françesku muajin e kaluar u tha gazetarëve se Vatikani është i përfshirë në mision të paqes, me synim për t’i dhënë fund konfliktit që u shkaktua nga pushtimi rus i Ukrainës.

Vizita e presidentit ukrainas në Romë vjen në ditën e njëjtë që Gjermania njoftoi për paketën e re të ndihmës ushtarake për Kievin në vlerë prej 2.7 miliardë eurosh. Kjo është paketa më e madhe që Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës, që kur ka nisur pushtimi.

 

 

Ora 11:46
Berlini dërgon 3 miliardë euro ndihma ushtarake për Kievin

1682922013_luftaneukraine.JPG

Gjermania po përgatit një paketë të re të ndihmës me armatime për Ukrainën, në vlerë prej 2.7 miliardë eurosh. Kjo është paketa më e madhe e ndihmës që Berlini do t’i japë Kievit, që kur nisi pushtimi rus i Ukrainës vitin e kaluar, tha më 13 maj Ministria gjermane e Mbrojtjes.

Paketa e re e ndihmës do të përfshijë edhe 30 tanke shtesë Lepoard, makina të blinduara të llojit Marder, sisteme të mbrojtjes ajrore dhe dronë vëzhgues.

Kjo do të jetë paketa më e madhe e ndihmës që Gjermania do t’i ofrojë Ukrainës që nga nisja e luftës në fundin e shkurtit të vitit të kaluar.

Njoftimi për ndihmën e re për Ukrainën vjen në ditën kur presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, po viziton Romën, ku pritet të zhvillojë bisedime me liderët politikë. Më pas ai do të qëndrojë në Berlin.Zyrtarët gjermanë megjithatë nuk kanë konfirmuar vizitën, por policia gjermane ka nisur përgatitjet për këtë vizitë të presidentit ukrainas.

Aleatët perëndimorë i kanë dërguar armë të fuqishme Kievit që kur Rusia dërgoi trupat e saj në Ukrainë në shkurtin e vitit të kaluar, edhe pse aleatët nuk kanë dërguar avionë luftarakë, të cilat i ka kërkuar Zelensky.Vitin e kaluar, Gjermania i dha Ukrainës ndihmë në vlerë prej 2 miliardë eurosh dhe gjatë këtij viti ka planifikuar 2.2 miliardë euro të tjera ndihmë, edhe pse detajet për këtë ndihmë ende nuk janë finalizuar.

Berlini po ashtu ka premtuar se do t’i dërgojë Kievit më shumë tanke Leopard-2 dhe ka nisur të trajnojë ushtarët ukrainas për përdorimin e tyre.

Ora 09:40
Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës: 198,000 ushtarë rusë të vdekur që nga fillimi i pushtimit

Sipas Kievit, pothuajse 200,000 ushtarë rusë kanë vdekur që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar. 

Përditësimi i fundit i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës i publikuar në Facebook flet për “198,260” ushtarë rusë të “eliminuar” në luftime që prej 24 shkurtit 2022, 590 prej të cilëve në 24 orët e fundit. 

Forcat e Kievit gjithashtu pretendojnë se kanë shkatërruar 3751 tanke dhe 3095 sisteme artilerie. Të shkatërruar ose të rrëzuar, sipas buletinit ukrainas të rinisur nga Ukrinform, janë edhe 2665 dronë si dhe 970 raketa lundrimi.

Ora 08:50
SHBA, BE dhe Britania do të mbështesin hetimin e krimeve ruse në Ukrainë

Ekspertë amerikanë dhe nga disa vende të tjera do të fillojnë të punojnë me homologët ukrainas brenda pak javësh për të mbledhur prova dhe për të identifikuar individët e përfshirë në sulmin e Rusisë kundër Ukrainës, të cilët mund të ndiqen penalisht për krimin e agresionit, i tha Zërit të Amerikës një diplomate amerikane. Qendra Ndërkombëtare për Hetimin e Krimeve të Agresionit, e formuar pak më parë, mori miratimin gjatë një takimi në Varshavë nga grupi që po heton mizoritë e luftës në Ukrainë, të përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Britania.

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një prokuror të posaçëm ndërsa vendet e tjera bënë premtime të ndryshme”, tha për Zërin e Amerikës ambasadorja amerikane për Dejtësinë Penale Globale, Beth Van Schaack, gjatë takimit në Varshavë.

“Institucioni në fjalë do të fillojë punën në fund të këtij muaji, duke mbledhur ekspertë të cilët do të punojnë krah për krah me homologët ukrainas në mënyrë që të vendosin bazat për aplikimin e përgjegjësisë penale individuale për krimin e agresionit të kryer në Ukrainë”, tha ajo.

Hazel Cameron, me zyrën e jashtme britanike i tha Zërit të Amerikës se partnerët ndërkombëtarë po ndihmojnë Ukrainën të mbledhë prova për të siguruar vënien në vend të drejtësinë ndërkombëtare. Britania tashmë po ofron ekspertizë dhe burime, duke përfshirë njësi të lëvizshme për mbledhjen dhe dokumentimin e provave, tha ajo.

“Bazuar në standardet më të larta të mundshme, drejtësia duhet të vihet në vend”, tha ajo.

Qendra e re, që do ta ketë selinë në Hagë, është pjesë e grupit këshillues për krimet e mizorive që u krijua në maj të vitit 2022, për të mbështetur Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës në hetimet dhe ndjekjen penale të krimeve të konfliktit, sipas faqes në internet të Departamentit të Shtetit./VOA

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Astrit: 13/05/2023 09:21

  Po krimet e luftes qe ka ber Amerika dhe Anglia kush do tjua mbledh provat e miliona te pafajshmeve qe kane vrare ? Hipokrizia juaj do te mari fund nje dite se keni ber vetem padrejtesi ne jete bote

  Përgjigju
 • Toni: 13/05/2023 08:44

  Ai kundersulmi me duket se do ngelet vetem ne letra dhe ne lajme , duke pare gjerat si po shkojne ajo pune ka mbaruar ska njerez per kundersulm prandaj shikoni te beni ndonje bisedim ta mbyllni ate lufte

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë