Lufta në Ukrainë, vijon ofensiva ruse në Donbass! Rusia ndalon dy anije të huaja në portin e Mariupolit

Lufta në Ukrainë, vijon ofensiva ruse në Donbass! Rusia ndalon dy anije të huaja në portin e Mariupolit

Forcat e Armatosura të Ukrainës goditën një objekt ushtarak rus në Melitopolin e pushtuar

Në bazë të urdhrave të Vladimir Putin ofensiva ruse në Donbass vazhdon. Pas pushtimit të Luganskut, ushtria ruse po zbaton të njëjtën strategji edhe në Dontesk, ndërsa raportohet për shkëmbime zjarri, pasi Ukraina po përpiqet që dobësojë armikun që trupat ushtarake të mos depërtojnë në qendrat e banuara.

Rusia ka ndërtuar dy korridore në Detin e Zi, ku edhe po forcon flotën, dhe në Detin Azov për të lehtësuar eksportin e grurit. NATO nis procesin për pranimin e Suedisë dhe Finlandës dhe Kanadaja është vendi i parë që ratifikon kërkesën. 

Separatistët e mbështetur nga Rusia kapën dy anije me flamur të huaj në qytetin port ukrainas të Mariupolit, duke pretenduar se ato tani janë "në pronësi të shtetit”. Ky është akti i parë i tillë kundër anijeve tregtare që nga fillimi i luftës. 

Republika e vetëshpallur Popullore e Donetskut informoi dy kompani detare se anijet e tyre i ishin nënshtruar "përvetësimit me forcë të pasurisë së luajtshme me shndërrim të detyruar në pronësi shtetërore" pa asnjë kompensim për pronarët.

Ofensiva ruse, pas sukseseve në Severodonetsk dhe Lysychansk , tani po përqendrohet në Donetsk , ku autoritetet lokale kanë ngritur alarmin humanitar :

Sipas vlerësimeve të OKB-së, ka pasur 4,889 viktima civile që nga fillimi i pushtimit , duke përfshirë 335 fëmijë. Por numri është jashtëzakonisht i nënvlerësuar. Dje u mbajt samiti ndërqeveritar ndërmjet Italisë dhe Turqisë : “Dua të falënderoj Turqinë për lëshimin e drithërave ende në qytetet e Detit të Zi”, tha kryeministri Mario Draghi. Sipas gazetës ruse Kommersant, Moska do të mbajë një referendum në Donbass deri në gusht.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:43
Zelensky: Ne po llogarisim në ardhjen e një sistemi të fuqishëm të mbrojtjes ajrore

1657025631_184320220327ZPORTRAITS03.jpg

Gjatë konferencës me kryeministrin irlandez Michael Martin , Presidenti Zelensky tha se prioritet për Ukrainën mbetet “siguria e qiellit”, duke specifikuar: “Ne po llogarisim në ardhjen e një sistemi të fuqishëm të mbrojtjes ajrore”.

Sipas Zelensky, shpejtësia e kthimit të personave të zhvendosur në Ukrainë do të varet nga këto furnizime, të cilat mund t'i mbrojnë ata nga raketat: "Është e rëndësishme, sepse do t'u japë grave dhe fëmijëve mundësinë të kthehen në shtëpi. Fëmijët duhet të shkojnë në shkollë, të rriturit duhet të shkojnë në universitet dhe të punojnë”.

Ora 21:18
Ukrainë, dy tanke ruse të kapur në ekspozitë në Varshavë

Dy tanke ruse, të qëlluar dhe kapur në betejë në Ukrainë, janë ekspozuar në sheshin historik të Kalasë së Varshavës. Nisma, e quajtur 'Për lirinë tuaj' dhe tonën, u promovua nga të dy qeveritë për të denoncuar pushtimin rus dhe për të nënvizuar rëndësinë e luftës së Kievit kundër Moskës për të gjithë Evropën. Automjetet e blinduara u kapën nga ushtria ukrainase gjatë luftimeve pranë Kievit dhe në qytetin verior të Kharkiv. Ata do të qëndrojnë për disa muaj në kryeqytetin polak, përpara se të transferohen në Krakov; Ideja e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës është që më pas t'i shfaqë ato në Evropë, duke përfshirë Spanjën dhe Portugalinë.

Ora 15:08
Ukraina 'frenon' avancimin rus në Donetsk

Ukraina deri më tani ka penguar një përpjekje për avancim rus në veri të rajonit të saj Donetsk, por qyteti i Slovianskut dhe zona të tjera civile janë duke u sulmuar, kjo njoftuar sipas zyrtarëve ukrainas.

Rusia ka rritur fokusin e saj në Donetsk, pjesën jugore të të cilit tashmë e kontrollon, pasi përfundoi pushtimin e rajonit fqinj Luhansk të dielën me kapjen e Lysychansk.

Moska thotë se shtyrja e plotë e ushtrisë ukrainase nga të dy rajonet është thelbësore për atë që ajo e quan "operacionin e saj special ushtarak", një ofensivë tashmë katër-mujore për të cilën Perëndimi thotë se është një luftë e paprovokuar agresioni.

Donetsk dhe Luhansk përbëjnë Donbasin, pjesën lindore të industrializuar të Ukrainës që ka parë betejën më të madhe në Evropë për breza dhe të cilën Rusia dëshiron ta kapë në emër të separatistëve të mbështetur nga Moska në dy republika të vetëshpallura popullore. Zyrtarët ukrainas thanë se luftime të ashpra po zhvilloheshin ndërsa forcat ruse u përpoqën të shtynin nga Luhansk në rajonin e Donetskut dhe drejt qytetit të Slovianskut.

“Ne po e frenojmë armikun në kufirin e rajonit të Luhanskut dhe rajonit të Donetskut”, tha guvernatori i Luhansk, Serhiy Gaidai për televizionin ukrainas

 

Ora 14:35
Ish-presidenti rus Medvedev anulon përdorimin e armëve bërthamore

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, ditën e sotme ka evokuar përdorimin e armëve bërthamore, duke përjashtuar paraprakisht mundësinë e sanksioneve kundër Moskës nga drejtësia ndërkombëtare, në një kohë kur Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) po heton krimet e dyshuara të luftës të kryera në Ukrainë.

“Vetë ideja për të ndëshkuar një vend që ka arsenalin më të madh bërthamor në botë është në vetvete absurde. Dhe kjo potencialisht krijon një kërcënim për ekzistencën e njerëzimit”, shkroi në Telegram nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit të fuqishëm Rus. Medvedev më pas sulmoi SHBA-në, duke e akuzuar se donte ta nxirrte Rusinë para gjykatave ndërkombëtare, ndërkohë që Uashingtoni nuk është dënuar kurrë për luftërat e tij të zhvilluara në mbarë botën dhe që, sipas eksponentit rus, shkaktoi 20 milionë të vdekur.


Nga viti 2008 deri në vitin 2012, kur Vladimir Putin u largua për pak kohë nga Kremlini, Medvedev, i cili ishte gjithashtu kryeministër nga 2012 deri në 2020, është vendosur si një nga kritikët më të zjarrtë të vendeve perëndimore që nga fillimi i ofensivës ruse në Ukrainë.

Tashmë, ai  është një pajtimtar i deklaratave të bujshme, si për shembull, ka përcaktuar kundërshtarët e Rusisë si "bastardë" dhe "të degjeneruar".

Ora 14:22
Scholz: Me Suedinë dhe Finlandën NATO është më e fortë, edhe në rast sulmi

Kancerlari gjerman Olaf Scholz u shpreh se hyrja e Suedisë dhe Finandës në NATO, do të ishte një hap i rëndësishëm në forcimin e Aleancë nëse ajo do të përballej me një sulm nga Rusia.

"Me hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO, bëhet një hap i madh i rëndësishëm përpara për aleancën transatlantike dhe për forcimin ushtarak të aleancës. Ky është përparim i mirë, edhe nëse ka një sulm nga Rusia ndaj disa vendeve anëtare", kështu deklaroi kancelari gjerman Scholz , duke folur në Bundestag, ku do t'u përgjigjet pyetjeve të deputetëve pas një deklarate të gjatë. 


 

Ora 13:33
Von Der Leyen: BE-ja duhet të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

1656702662_ursul.JPG

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka thënë se BE-ja duhet të bëjë plane emergjente për t'u përgatitur për një ndërprerje të plotë të gazit rus.

BE-ja ka vendosur tashmë sanksione ndaj Rusisë, duke përfshirë disa furnizime me energji, dhe po përpiqet të gjejë burime të tjera.

Por Von der Leyen tha se blloku duhej të jetë gati për ndërprerjen e plotë që vinte nga Moska.

Ora 11:01
Presidentja e Komisionit Evropian: Kievi po reziston si Praga në 1968

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen e krahason rezistencën e ukrainasve ndaj pushtimit rus me atë të çekosllovakëve kundër tankeve ruse të dërguara, në gusht 1968, për të shtypur eksperimentin e "socializmit me fytyrë njerëzore" të sekretarit. i Partisë Komuniste të Çekosllovakisë Alexander Dubcek.

"Ukrainasit - thotë von der Leyen duke folur në seancën plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg, me rastin e fillimit të presidencës çeke të Këshillit të BE-së - u përballën me pushtimin rus pa armë. Qytetarët folën me ushtarët rusë, ata shkruar atyre, ata evokuan absurditetin e kësaj lufte në të gjitha sferat publike. Janë imazhe që na kujtojnë një tjetër pushtim, një fazë tjetër kundërshtimi. Ishte në Pragë në 1968",  tha von der Leyen.

 

Ora 10:24
Ursula von der Leyen në PE: Zgjerimi nuk e dëmton unitetin e Bashkimit Evropian

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në fjalimin e saj në Parlamentin Evropian për prezantimin e presidencës çeke të BE-së tha se 'pjesa e bashkuar e Evropës nuk do të dëmtohej nëse zgjerohej'.

"Ju, të nderuar anëtarë, ishit të parët që kërkuat një perspektivë evropiane për Ukrainën. Kjo çoi në vendimin historik për t'i dhënë Ukrainës statusin e kandidatit. Ne mund të jemi vërtet krenarë për këtë sepse Bashkimi ynë ka qenë në kulmin e momentit", tha von der Leyen.

"Ne bëmë pikërisht atë që na kujtoi Vàclav Havel në fjalimin e tij, i cili jep edhe moton e presidencës suaj. Pjesa e bashkuar e Evropës nuk do të dëmtohej nëse zgjerohej. Krejt e kundërta: në terma afatgjatë, do të ishte e dëmshme vetëm nëse Fjalët e tij sot duken si një profeci”, shtoi ajo.

Ora 07:42
Guvernatori i Donetskut u kërkon 350,000 civilëve të mbetur në rajon të largohen

Guvernatori Pavlo Kyrylenko i rajonit të Donetskut u ka kërkuar njerëzve të fundit të mbetur në zonë, rreth 350 mijë, të largohen nga zona.

"Fati i të gjithë vendit do të vendoset nga rajoni i Donetskut. Nëse ka më pak njerëz, ne do të jemi në gjendje të fokusohemi më shumë te armiku ynë dhe të kryejmë detyrat tona kryesore", tha Kyrylenko.

M.Q./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hasan Pordha: 06/07/2022 09:33

  O Turi e di ti se neqoftese Rusia fiton luften ne Ukraine e gjithe bota do te flase rusisht?!

  Përgjigju
  • Brut: 06/07/2022 14:31

   Propagande naziste kjo...po ashtu duan te thone po hapi syte mirr iformohu me shume dhe mendo se kujt i leverdis me shume kjo lufte ruseve apo.......

 • Turi: 06/07/2022 09:03

  Po tani do beni namin ju , mos u vrisni per interesat amerikane por dorezohuni se fundi i luftes dihet Putin do arrij objektivat e tij dhe pike

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik