Lufta në Ukrainë/ Zelensky dëshiron një samit botëror të paqes në Zvicër! Në Sllovaki, Pellegrini pro-rus fiton zgjedhjet presidenciale

Një samit botëror në Zvicër. Kjo është shpresa e presidentit ukrainas Zelensky, i cili shpreson të jetë në gjendje të organizojë me Presidenten Viola Amherd "brenda pak ditësh e jo javësh" një datë për një samit me liderët botërorë të të paktën 80-100 vendeve, duke e bërë të qartë, se Rusia nuk do të ftohet.

Përgjigja e Moskës: ‘Një takim i tillë do të ishte i padobishëm pa ne!’.

Ndërkohë, Peter Pellegrini, një aleat i kryeministrit nacionalist dhe pro-rus Robert Fico, fitoi zgjedhjet presidenciale në Sllovaki, duke mposhtur kandidatin e opozitës Ivan Korcok. 

Pellegrini e kishte përshkruar Korcokun si një "luftëtar" për mbështetjen e tij për armatosjen e Ukrainës, pas fitores së tij në zgjedhje tha: "Unë dua një vend në anën e paqes".

Korcok, i cili kishte qenë i dërguar në BE dhe ambasador në Shtetet e Bashkuara, shërbeu gjithashtu si ministër i Punëve të Jashtme në 2021-2022 dhe vendi në drejtimin e tij, kishte qenë një aleat i vendosur i Ukrainës, duke i siguruar asaj mbrojtje ajrore dhe avionë luftarakë. Më pas qeveria e Ficos ndërpreu furnizimet.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:16
Ukrainë/ Tre civilë të vrarë nga sulmet ruse në Zaporizhja

Tre civilë ukrainas u vranë mëngjesin e sotëm nga një një sulm rus në rajonin juglindor të Zaporizhjas, njoftuan zyrtarët lokal.

"Dy burra dhe një grua vdiqën nën rrënojat e shtëpisë së tyre, e cila u godit nga një predhë ruse," tha Ivan Fedorov në Telegram.

 Më tej ai shtoi se një person tjetër u plagos nga bombardimet e vazhdueshme të Rusisë.

 

M.Q./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Berisha e Malltezi nuk lirohen, vijojnë 'burgun' në shtëpi! GjKKO s'pranon ndryshimin e masës së sigurisë: Ish kryeministri shkeli vendimin, futi në shtëpi Elmar Brok e gazetarin e Rai-t

Berisha e Malltezi nuk lirohen, vijojnë 'burgun' në shtëpi! GjKKO s'pranon ndryshimin e masës së sigurisë: Ish kryeministri shkeli vendimin, futi në shtëpi Elmar Brok e gazetarin e Rai-t