Luis Rubiales në kundërsulm: Marrëveshja për Superkupën e shpëtoi futbollin spanjoll pas pandemisë

Luis Rubiales në kundërsulm: Marrëveshja për Superkupën e shpëtoi futbollin spanjoll pas pandemisë

Luis Rubiales

Luis Rubiales, ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, dëshmoi dje për katër orë përpara Gjykatës së Hetimit Nr. 4 në Majadahonda (Madrid) për përfshirjen e tij në të ashtuquajturën “çështja Brody”, lidhur me Superkupën e Spanjës të organizuar në Arabinë Saudite.

Rubiales, raporton shtypi iberik, u shfaq "i sigurt dhe vendimtar" në përgjigjet e të gjitha pyetjeve që i bëheshin në sallën e gjyqit.

Ai ka mohuar para gjyqtarit parregullsitë e kontratës së Superkupës dhe nënvizoi se ishte një marrëveshje kyçe për të ringjallur futbollin spanjoll pas humbjeve të shkaktuara nga pandemia Covid-19.

"Ne shpëtuam sistemin e futbollit. Futbolli spanjoll mund të kishte vdekur dhe ia dolëm. Rritja e xhiros nga 140 në 400 milionë euro. Kam arritur të bëj që Spanja të fitojë Kupën e Botës 2030. Kontakti me kompaninë Kosmos nuk është vendosur nga Federata, por nga Gerard Pique, i cili ka kontaktuar edhe kompaninë arabe më pas u miratua nga Komiteti i Etikës i Federatës dhe Departamenti i Pajtueshmërisë,” citohet të ketë thënë Rubiales në dëshminë e tij.

Ish-presidenti, i detyruar të jepte dorëheqjen pas stuhisë së shkaktuar nga puthja jo konsensuale dhënë Jennifer Hermoso, është nën hetim për krimet e pastrimit të parave, korrupsionit, administrimit të gabuar dhe anëtarësimit në një organizatë kriminale.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjnë rotacion

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjnë rotacion