Luljeta Lleshanaku nominohet për çmimin “Poeti Europian i Lirisë”

Poetja Luljeta Lleshanaku

Poetja Luljeta Lleshanaku është nominuar për çmimin letrar “Poeti Europian i Lirisë 2022” që organizohet nga qyteti Gdansk në Poloni .

Çmimi synon të nderojë dhe të promovojë fenomenet në poezi që trajtojnë një nga temat më thelbësore për lexuesin bashkëkohor – lirinë – dhe, njëkohësisht, karakterizohen nga vlera të jashtëzakonshme artistike. Çmimi mund t’i jepet vetëm një shkrimtari të gjallë nga Europa.

Poezitë e Lleshanakut janë përkthyer nga shqipja në polonisht nga përkthyesja e mirënjohur Dorota Horodynska.

Rezultatet e konkursit do të shpallen në pranverën e vitit 2022, gjatë Festivalit të Poetit Europian të Lirisë, organizuar në Gdańsk. Laureati i Çmimit Poeti Europian i Lirisë do të marrë një statujë dhe një shpërblim prej 100,000 zlloti polake. Përkthyesi i poetit fitues do të marrë gjithashtu një statujë dhe një shpërblim prej 20,000 zlloti polake.

Juria e çmimit

Juria e çmimit të Poetit Europian të Lirisë do të përbëhet nga Krzysztof Czyżeëski (kryetari i jurisë), Paëeł Huelle, Zbignieë Mikołejko, Stanisłaë Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska dhe nobelistja polake Olga Tokarczuk. Sekretari i Çmimit do të jetë Andrzej S. Jagodziński.

v.d./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të rikthehen studentët në auditore dhe t'i jepet fund mësimit online?

Komento

Komente

  • Niko: 12/01/2021 18:07

    Po ate NOMINOHET nga e nxoret? Jo per gje por paskeni publikuar edhe nje artikull nga ekspertja e komunikimit Irsa Ruçi, ku flitete per "varfërimi dhe 'ndotja' e gjuhës shqipe me fjalë të huaja." https://shqiptarja.com/lajm/ministria-e-gjuhesise-ekspertja-e-komunikimit-irsa-ruci-pjese-e-identitetit-qe-duam-te-transmetojme-neper-breza Pty, fare e keqe. Jeni ju, "media me e besueshme ne shqiperi", qe po e ndotni gjuhen shqipe.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mjeku Arjan Harxhi në Turqi me COVID-19, bashkëshortja: E kemi çuar me shpenzimet tona, asgjë nga shteti