Macao, 'Las Vegas-i i Azisë', mbyll 41 biznese argëtimi për shkak të koronavirusit

Macao, 'Las Vegas-i i Azisë', mbyll 41 biznese argëtimi për shkak të koronavirusit

1580873684_360bb6c9aaef449999cc08ea0b4f953a.jpeg

41 biznese argëtimi, përfshi kazinotë, degët e basteve, teatrot, kinematë, qendrat e lojërave, kafenetë në internet, disko, bare, klube të natës dhe salla vallëzimi, i’u është pezulluar aktiviteti për 15 ditë në Makao.

“Vendimi për pezullimin e aktivitetit të tyre hyn në fuqi që sot”, sipas qeverisë së qytetit, ndërkaq gjashtë korporatat e lojërave të fatit premtuan të vazhdojnë pagimin e pagave për stafin e tyre gjatë kësaj periudhe.

I ndodhur në një territor kinez gjysëm autonom, Macao shpesh është përshkruar si Las Vegas i Azisë. Ai konsiderohet kryeqyteti jozyrtar i lojërave të fatit në botë. Mbyllja e këtyre bizneseve është bërë pas gjetjes së dy raste të konfirmuara pozitivisht me koronavirus dje, njëri prej të cilëve punonjës në industrinë e lojërave të fatit. Qyteti deri më tani ka raportuar gjithsej 10 raste.

Koronavirusi ka ndikuar së tepërmi në ekonomine e qytetit, pasi këtë janar shifrat e turizmit ranë 87% në krahasim me një vit më parë kur Macao pati thuajse 40 milion vizitorë.

Hotelet që ishin gati me 100% kapacitet gjatë Vitit të Ri Lunar 2019 - festa më e ngarkuar e vitit - u lanë gjysmë të zbrazët në janar.

Frika e shëndetit ka kërcënuar biznesin i cili është edhe zemra e ekonomisë së Macao. Kjo pasi, ish kolonia Portugeze varet nga turizmi me miliona vizitorë nga Kina kontinentale për të rritur nivelin e të ardhurave në buxhet.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, shkon në 493 numri i të vdekurve, rreth 771 persona të tjerë në gjendje kritike për jetën (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Joshua Zirkzee, lojtar i ri i Manchester United

Zyrtare/ Joshua Zirkzee, lojtar i ri i Manchester United