Makina e ndihmës nga Italia, me të gjithë ‘motorët’ e ndezur për të ndihmuar Shqipërinë (VIDEO)

Që në orët e para të ditës së djeshme makina italiane e ndihmës u aktivizua menjëherë për të ndihmuar Shqipërinë.

Pas telefonatës mes Kryeministrit italian Giuseppe Conte dhe Kryeministrit Edi Rama, me urdhër të kreut të qeverisë italiane, u aktivizua Sistemi Kombëtar i Mbrojtjes Civile, si pjesë e 'Mekanizmit Europian' për t'iu përgjigjur kërkesës për ndërhyrje të marrë nga autoritetet shqiptare.

Në Tiranë dhe Durrës kanë mbërritur dhe janë vënë në punë forca njerëzore dhe burime materiale të Shërbimit Kombëtar Italian për të ndihmuar njerëzit e dëmtuar.

Më shumë se 200 njerëz nga ekipet e kërkimit dhe shpëtimit, Forca Ajrore, Guardia di Finanza dhe Komanda e Operacioneve të Përbashkëta dhe disa automjete zjarrfikësish kanë mbërritur në Shqipëri.

Trupës së ndihmës italiane i janë bashkuar stafi mjekësor ‘Areu’ i Rajonit të Lombardisë, vullnetarë të Rajoneve të Puglia dhe Molise, një njësi qensh të ‘UCIS’ dhe teknikë të Departamentit të Mbrojtjes Civile.

Ministrja e Brendshme italiane Luciana Lamorgese konfirmoi se: Njëqind njësi operatorësh dhe teknikësh zjarrfikës janë në Shqipëri për të dhënë mbështetje dhe ndihmë në një situatë kaq të vështirë". Ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini siguroi një helikopter të ushtrisë CH-47 dhe një aeroplan të Forcave Ajrore C-130 për transportimin e pasurive të Mbrojtjes Civile dhe brigadës zjarrfikëse për në Shqipëri.

Për tërmetin në Shqipëri "ne kemi aktivizuar njësinë e krizës ‘Farnesina’ dhe po monitorojmë gjithçka”, - shpjegoi Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio. ,

Qarku i Rajonit të Veneto ka vënë në dispozicion të emergjencës në Shqipëri njerëz nga Departamenti Kombëtar i Mbrojtjes Civile.

Disponueshmëri e gjerë është treguar edhe nga Rajoni i Emilia Romagna.

Kreu i Rajonit,Stefano Bonaccini, tha se “Ka kaq shumë shqiptarë këtu. Ne kemi marrëdhënie, si Rajon me Shqipërinë në sektorë të ndryshëm. E kemi detyrim ndihmën tonë dhe jemi të gatshëm të bëjnë gjithçka që kërkohet dhe çfarë është e nevojshme".

Në të njëjtën rreshtim është dhe kreu i Rajonit të Puglias, Michele Emiliano: Ne kemi siguruar rreth 250 shtretër në spitale dhe ambiente me referencë specifike ndaj traumave dhe transfuzioneve të gjakut. Ne jemi në dispozicion për t'u sjellë vëllezërve tanë dhe motrat të gjithë ndihmën e nevojshme".

Thirrja telefonike e Presidentit Mattarella

Presidenti i Republikës italiane Mattarella i telefonoi kryetarit të shtetit shqiptar Ilir Meta për të shprehur ngushëllimet e tij për familjet e viktimave të tërmetit dhe solidaritetin e popullit italian për popullin mik shqiptar. Mattarella gjithashtu informoi presidentin Meta për dërgimin e personelit të specializuar dhe burimeve humanitare nga Italia në Shqipëri dhe shprehu gatishmërinë e autoriteteve italiane për të kontribuar në tejkalimin e këtij momenti dramatik për Shqipërinë.

Presidenti Meta falënderoi Mattarella për vëmendjen e tij të veçantë, solidaritetin dhe reagimin e shpejtë, dhe tha se ai ishte mirënjohës për ndihmën dhe mbështetjen që "Nga Italia asnjëherë nuk ka munguar".

Tërmeti në vendet fqinje me Shqipërinë

Tërmeti që goditi vendin tonë u ndje edhe në vendet fqinje. Një tërmet me madhësi 5.4 është regjistruar dje në mëngjes në orë 10:19 në Bosnje-Hercegovinë dhe nuk ka raportime për dëme apo viktima. Lëkundje me magnitudë 5.4 ballë pati edhe në Kroaci, në rajonin jugor të Dubrovnikut. , Një tërmet me madhësi 4.6 goditi edhe Greqinë perëndimore.

Frikë edhe në Itali

Në Itali, goditjet e tërmetit u ndjenë në Puglia, në Basilicata, në Campania dhe Abruzzo, në Bari, Brindisi, Foggia, Lecce dhe Taranto.


Lajmi kryesor:

BOTA me sytë nga Shqipëria/ Vijojnë ndihmat nga partnerët për të prekurit nga tërmeti, Arabia jep 3 mln euro


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve