Maliqi frymëzohet nga Meta: Shpërndarja e parlamentit siguron mbrojtjen e Kushtetutës

Deklarata e Presidentit Meta një ditë më parë "para se të shkarkohet, shpërbën ai parlamentin", ka nxitur imagjinatën dhe retorikat sulmuese të deputetit të opozitës në parlament, Lefter Maliqi. Përmes një gjuhe që të kujton kreun e shtetit, Maliqi kërkon shpërndarjen e parlamentit dhe si një domosdoshmëri jetike për fatin e demokracisë dhe mbrojtjen e Kushtetutës nga 'oligarkët dhe një grup njerëzish' që kërkojnë ta përdorin kundër interesave të Shqipërisë.

Me një postimi në Facebook, Maliqi i drejtohet sovranit (popullit, ashtu si Meta) se duhet të vendos fatin e tij dhe të shpërndajë  'parlamenti laraman, pa dinjitet' siç e quan ai dhe të organizohen zgjedhje të parakohshme, pasi nuk flitet më për rotacion politik, por për mbrojtje të Kushtetutës.

"Shpërndarja e parlamentit domosdoshmëri jetike për fatet e demokracisë dhe mbrojtjen e Kushtetutës. Me sa duket ora finale po afron, verdikti si gjithmonë që nga lashtësia deri tani do i takoj sovranit. Sovrani është ai qe ka vendosur dhe ai që do vendos tani. Do vlerësoja maksimalisht aktin sublim në shërbim të interesave të Shqipërisë, të demokracisë, shpërndarjen e këtij parlamenti laraman, pa dinjitet dhe keqdashës ndaj interesave të shqiptarëve e Shqipërisë. Nuk ka ndodhur dhe kam bindjen që nuk do të ndodh as në të ardhmen që Kuvendi i sovranit aty ku thirren burrat e mençur për ta çuar përpara Shqipërinë tonë të veproj me bindje në shërbim të interesave oligarkike të një grushti njerëzish, prandaj shpërndarja e parlamentit është e vetmja rrugë për ta kthyer Shqipërinë në shinat e demokracisë, në zgjedhje të lira e pluraliste nga Sovrani", shkruan Maliqi.

Deputeti Maliqi shprehet se ai ka denoncuar hapur aferat që kanë pushtuar qeverinë, ndërsa i bën thirrje popullit të 'mos mashtrohet, mos u joshni nga aktrimet e Rilindjes por të bashkohen me opozitën shqiptare për të larguar këtë të keqe të madhe. Sot si asnjëherë tjetër nuk është betejë për forcat politike por betejë për mbrojtjen e Kushtetutës dhe për Shqipërinë Demokratike.'

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • Robi: 19/02/2020 09:19

  Para shperndarjes o Lefter Trapi duhet te konsultoheni me strategen nderkombetare ,nderplanetare, kozmike te leshitlikes me shkolle te mesmer Kejdi dhembcakallja qe u be deputete qysh 18 vjece vetem per kontributin qe kishte dhene ne shkuma party ne Haremin famekeq te Jales.

  Përgjigju
 • PALAÇO: 19/02/2020 09:13

  O re ky palaço cirku lefter kapter maliqi është diskretitim i politës Shqiptare. Një njeri i kti lloi niveli e i kti lloi karakteri të jet pjes e politikës do të thot troç politik kak Shqiptare me maliqin hajdar.

  Përgjigju
 • Vlora pd: 18/02/2020 23:18

  Ik ore pisi ndyr... apo hengre sa doje dhe i lepive rames b.... dhe e braktise pd ne ditet e saj te keqija .. tani na ben teori zotrote.... pisi ndyr

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Një ‘Pesë qershor Plus’ që përfaqëson të gjitha palët