Manastirliu i përgjigjet nga Kuvendi ish-Ministrit: Iku koha e barnave 'i pe, i pashë zëre se t’i dhashë'

 

Nga foltorja e Kuvendit Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i është përgjigjur ish deputetit demokrat Tritan Shehu për kontrollin mjekësor bazë, duke deklaruar së është investim për shëndetin e qytetarëve.

“Kontrolli mjekësor bazë sot është i vetmi instrument në dorën e mjekut të familjes për të verifikuar statusin shëndetësor të qytetarëve që ai u shërben. Financimi për shëndetësinë është investim. Dhe investim për shëndetin e qytetarëve është kontrolli mjekësor bazë”, u shpreh nga foltorja e Kuvendit Ministrja Manastirliu.

Në fjalën e saj Manastirliu tha se vëmendja e qeverisë është tek shëndetësia për të garantuar shërbim cilësor për qytetarët.

“Nësë kush mendonte se 6 vite më parë se paratë që jepeshin për shëndetësinë shkonin në erë, paratë që jepeshin për barnat ishim me metodën e famshme “i pe, i pashë zëre se t’i dhashë” dhe qytetarët shkonin i blinin në farmaci nga serumi, tek vigoni, tek barnat esenciale, sot nuk ndodh më kjo.  Sot spitalet tona janë shumë mirë të furnizuara me barna dhe materiale mjekësore, me pajisje mjekësore funksionale. Mjekët dhe infermierët kanë kushte shumë më të mira pune. Këto janë garantuar nga qeveria Rama falë fokusit tek qytetarët dhe fokusit tek shëndetësia”, tha ministrja.

Në fjalën e saj në Kuvend ministrja Manastirliu theksoi se buxheti për shëndetësinë është  43% më i lartë se 6 vite më parë. 24 milion dollarë apo tre herë më shumë është financuar për sëmundjet tumorale, 100 milion dollarë është financuar për skemën e rimbursimit të barnave, ndërsa vijojnë investimet për përmirësimin e infrastrukturës shëndetësore nga veriu në jug.


Lajmi kryesor:

Kuvendi miraton buxhetin faktik për 2018 dhe Korporatën e Investimeve (Xhafaj abstenon)/ Spiropali: Papunësia në nivelin më të ulët historik


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Intervista/ Linda Rama: Politikanet duhet të ngrihen në nivelin e misionit dhe të jenë katalizatore të fuqizimit të gruas