Unike/ Maroku, Spanja dhe Portugalia presin Kupën e Botës 2030! Tre ndeshje luhen në Amerikën e Jugut

Unike/ Maroku, Spanja dhe Portugalia presin Kupën e Botës 2030! Tre ndeshje luhen në Amerikën e Jugut

Trofeu i Kupës së Botës

Maroku, Spanja dhe Portugalia do jenë organizatorët e Kupës së Botës 2030, ndërsa Uruguai, Argjentina dhe Paraguai do të presin ndeshjet hapëse për të shënuar njëqind vjetorin e turneut, tha të mërkurën organi botëror i futbollit, FIFA.

 Oferta e përbashkët nga Maroku, Portugalia dhe Spanja ishte kandidati i vetëm për të pritur turneun. Turneu i parë i Kupës së Botës në vitin 1930 u mbajt në Uruguaj dhe u fitua nga organizatorët. Kjo shënon herën e parë që Kupa e Botës do të zhvillohet në tre kontinente dhe gjashtë vende.

"Këshilli i FIFA-s njëzëri ra dakord që kandidatura e vetme do të jetë oferta e kombinuar e Marokut, Portugalisë dhe Spanjës, e cila do të jetë mikpritëse e ngjarjes në vitin 2030”, thuhet në një deklaratë të FIFA-s.

Më pas FIFA tregon edhe idenë për Kupën e Botës në vendet e Amerikës Latine, aty ku do zhvillohen tre ndeshje.

"Për më tepër, duke marrë parasysh kontekstin historik të Kupës së Botës të parë të FIFA-s, Këshilli i FIFA-s më tej ra dakord unanimisht të organizojë një ceremoni unike të festimit të njëqind vjetorit në kryeqytetin e vendit, Montevideo... si dhe tre ndeshje të Kupës së Botës në Uruguaj, si edhe në Argjentinë dhe Paraguaj", thotë FIFA.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Të nxehtit ekstrem po i vjen fundi, nga java që vjen bien temperaturat  

Të nxehtit ekstrem po i vjen fundi, nga java që vjen bien temperaturat