Marrëveshja Kosovë-Serbi në Ohër, Ramabaja në Report Tv: S’është më e mira e mundshme por është pozitive! U shmang një Republika Srpska të dytë

KOSOVË- Drejtori i Institutit shqiptar për gjeopolitikë, Sadri Ramabaja e ka cilësuar marrëveshjen Kosovë-Serbi në Ohër si jo më të mirën e mundshme, por pozitive tani për tani. Në një intervistë në “Shtypi i ditës dhe Ju” me gazetarin e Report Tv Andi Kapxhiu, ish anëtari i Vetëvendosjes, u shpreh se marrëveshja gjithsesi nuk është më e mira e mundshme përsa kohë nuk përfshin njohjen de jure të shtetit të Kosovës.

“Nuk është marrëveshja më e mirë e mundshme, por ësytë pozitive, më e mira deri tani. I hap rrugë Kosovës për integrim dhe në organizatat ndërkombëtare. Praktikisht Kosova barazohet me shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Serbia po futet në rrathët shtrëngues të BE, pranimi i Kosovës edhe de jure do të krijonte frymëmarrje të lirë për trupin e Beogradin. Në rrafshin shtetëror për popullsinë serbe, do të thotë shumë. Do e kuptojë shumë shpejt qytetari serb se ëndrra është tjetër dhe realiteti është tjetri.”- tha ai.

Ai foli edhe për qasjen e Perëndimit në këtë marrëveshje, e cila mundësoi shmangien e një Republikë Srpska, të dytë në rajonin e Ballkanit.

“Kanë hequr dorë për herë të parë nga ëndrra serbe për t’u kthyer me dhunë në Kosovë. Është suksesi i kryeministrit Kurti që hoqi nga rendi i ditës marrëveshjen e disfavorshme të Asociacionit në 2013.

Faktori ndërkombëtar i rikthehej 2015 që de facto promovonte njohjen shtet mbi shtet. Por Kosovën e shpëtoi edhe njëherë SHBA dhe qasja e Britanisë një Republika Srpska e dytë.”- vijoi ai në Report Tv.

Kujtojmë se Kosova dhe Serbia u përballën me një sërë kritikash nga opozitat e tyre edhe pse në thelb, nuk pati një marrëveshje të nënshkruar. Megjithatë, edhe Presidenti serb Vuçiç edhe Kryeministri i Kosovës, Kurti e kanë paraqitur si sukses. Normalizmi nëpërmjet dy vendeve është një ndër çështjet më të nxehta në Ballkan. Në Ohër, palët u pajtuan për aneksin e zbatimit të një propozimi të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kurti dhe Vuçiq e kanë pranuar në parim propozimin e BE-së gjatë një takimi në Bruksel, më 27 shkurt. Propozimi i BE-së nuk e obligon Serbinë që ta njohë Kosovën, por kërkon nga të dyja vendet që t’i njohin dokumentet e njëra-tjetrës, si: pasaportat, diplomat dhe targat e makinave. SHBA-ja e ka mbështetur propozimin e BE-së, i cili më herët është njohur edhe si plani franko-gjerman.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë