Marrëveshja për Skavicën, Kim: E bën Shqipërinë eksportuese të energjisë në rajon, përparim në marrëdhëniet në biznes mes saj dhe SHBA

Marrëveshja për Skavicën, Kim: E bën Shqipërinë eksportuese të energjisë në rajon, përparim në marrëdhëniet në biznes mes saj dhe SHBA

Nënshkrimi i marrëveshjes për Skavicën mes kompanisë amerikane Bechtel dhe KESH është përshëndetur nga ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim. Diplomatja rendit disa arsye se pse kjo marrëveshje është mjaft e rëndësishme ku do të fuqizojë Shqipërinë në pozicionin e saj si eksportuese e energjisë në rajon dhe do të fuqizojë ekonominë e saj.

Ambasadorja Kim shton se kjo marrëveshje shënon dhe përparim për përthithjen e investimeve amerikane në Shqipëri, një nga prioritet që ambasadorja ka vendosur në detyrën e saj gjatë mandatit në Tiranë.

“Marrëveshja me hidrocentralin Skavica është domethënëse për shumë arsye: shënon një përparim të ri në biznes mes SHBA-së dhe Shqipërisë; do të rrisë furnizimin me energji për ekonominë në rritje të Shqipërisë; dhe pozicionin e Shqipërisë për të qenë një eksportues neto i furnizimit me energji, diversifikimit dhe sigurisë në rajon”, shkruan Kim

Dy ditë më parë u nënshkrua kontrata për fazën e parë, mes kompanisë Bechtel dhe KESH, për projektin e HEC Skavicës. Ky HEC-i do të ndikojë në përmirësimin e situatës së përmbytjeve gjatë dimrit në zonën e nën Shkodrës dhe do të luajë një rol të rëndësishëm edhe për hidrocentralet e tjera ekzistuese në kaskadën e Drinit.

Kontrata me kompaninë amerikane do të ndahet në dy faza. Në fazën e parë do të përfshihen propozimi i kompanisë së bashku me mbështetjen financiare që do jetë nga vetë kompania, do të zhvillohen studime gjeologjike, do të përgatitet projekti teknik, do vlerësohet ndikimi mjedisor dhe më pas do të dilet në një ide përfundimtare dhe zgjat 18 muaj. Ndërsa faza e dytë konsiston në projektimin dhe ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hano: 08/07/2021 05:58

    Mire moj zonja Kimke. Per ty marreveshka ne leter qenka fakt. Dhe sapo u tha boja, vu korenti neper tela. Ca ben Amerika mor vlla. Kur Bektel neneshkruante me Salen per autostraden, Rama e quante kriminel dhe Bektelin pale private. Dhe faqeziu Sali na cante beshet per Shqiperine superfuqi energjitike ne ballkan. Tani ose Sala eshte shenjt ose keto qe flasin njesoj jane pushta, si ai.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit

‘Çifti i hapur’, komedia me çiftin e aktorëve Suela Bako e Romir Zalla shfaqet me sukses në teatrin e Durrësit