Masat anti COVID/ Në Argjentinë e gjejnë zgjidhjen: Paguajnë të pasurit

Një protestë e zhvilluar në Argjentinë kundër masave anti COVID

Argjentina ka kaluar një taksë të re mbi të pasurit që jetojnë në vend për të mundësuar fondet për furnizime mjekësore dhe masa lehtësimi të tjera për të përballuar pandeminë e COVID.

Siç bëjnë me dije mediat e huaja Senati në Argjentinë kaloi taksën e njëhershme - të quajtur "taksa e milionerit" - me 42 vota pro me 26 të kundër.

Ata me pasuri me vlerë më shumë se 200 milion pesos (2.5 milion dollarë; 1.8 milion £) , që janë rreth 12,000 persona,  do të duhet të paguajnë.

Deri më tani Argjentina ka regjistruar afër 1.5 milion infeksione dhe pothuajse 40,000 vdekje nga koronavirusi.

K.T./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento

Komente

 • Leli: 05/12/2020 15:49

  Bravo Argentina. Pse fle parlamenti shqipetaria.?

  Përgjigju
  • aldo: 05/12/2020 16:09

   si moj bravo?! shushke komuniste.×

Lajmi i fundit

John

Përmbytje në qarkun e Lezhës, 880 hektarë tokë nën ujë! Akset rrugore pa probleme