Mbi 27 mijë qen në konkursin e bukurisë në Birmingham (VIDEO)

Në Birmingham, në Mbretërinë e Bashkuar, mbrëmjen e djeshme ka ulur siparin "Crufts Dog Show", shfaqja më e madhe vjetore e qenve në botë. Gjatë katër ditëve të garës, qentë garues ishin ndarë në shtatë grupe (Toys, Gundogs, Utility, Hounds, Working, Pastoral, e Terriers) dhe çdo ditë prej tyre shpallej më i miri cdo grupit, kurse në ditën e fundit u kurorëzua fituesi i vetëm i "Best in Show", qeni Dylan.

Qentë konkurues në eventin britanik, nuk duhet të ishin vetëm të bukur, por gjithashtu të shkathët dhe të shëndetshëm. Duhet të ishin të durueshëm, me dinjitet dhe karakter të mirë. Shfaqja e qenve është një festival i lindur shumë kohë më parë.

Ishte Charles Cruft i cili në vitin 1891 e konceptoi këtë festival si një shfaqje që synonte zbavitjen, por me kalimin e kohës ai ndryshoi në mënyrë të konsiderueshme deri në formën që zhvillohet sot, e cila ka për qëllim të kremtojë marrëdhënien mes qenve dhe pronarëve si dhe të kontribuoi në përmirësimin e jetës së miqve me katër këmbë. Edicioni i sivjetshem i Birmingham–it është i 125-ti i "Crufts Dog Show".

Në të morën pjesë më shumë se 27 mijë qen nga 47 vende të botës. Për llojin e vet dhe numrin e qenve pjesëmarrës, ky konkurs prej vitit 1991 është bërë pjesë e Librit të Rekordeve Guinness.

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Vrasja e Liridona Ademajt, gjykata lë në paraburgim Naim Murselin dhe dy të dyshuarit tjerë

Vrasja e Liridona Ademajt, gjykata lë në paraburgim Naim Murselin dhe dy të dyshuarit tjerë