Mbi 900 pelegrinë të vdekur nga vapa gjatë Haxhit në Mekë

Mbi 900 pelegrinë të vdekur nga vapa gjatë Haxhit në Mekë

Pelegrinë në Mekë

Ka shkuar në 922 numri i pelegrinëve të vdekur në gjatë Haxhit në Arabinë Saudite. Shifrat bëhen të njohura nga Agence France-Presse (AFP). Shumica e vdekjeve i atribuohen të nxehtit. Nga sa raportojnë mediat ndërkombëtare, pjesa më e madhe e viktimave janë me kombësi egjiptiane.

“Të gjitha vdekjet janë për shkak të vapës”, pasi temperatura maksimale arriti në 51.8 gradë Celsius”, tha një diplomat arab.

Dhjetëra të tjerë janë raportuar të zhdukur, teksa familjarët kanë nisur kërkimet nëpër spitale.

Haxhi i nxehtësisë është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe çdo musliman që mund ta përballojë atë duhet ta bëjë të paktën një herë në jetën e tij.

Këtë vit raportohet se kanë marrë pjesë 1.8 milionë njerëz, shumica e të cilëve kishin udhëtuar nga jashtë.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigranti: 20/06/2024 14:03

    E lumsi ata qe paskan vdek ne mek Allau do i martoj me 100 vigjeresha Nuk e di po sa kan vdek nga ata qe kan shku nga kosova sepse ata vdesin me vdek ne mek

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?