Pamje madhështore! Mbi 2.5 mln besimtarë në Haxhin e Mekës, pelegrinazhi mbledh edhe qindra shqiptarë, kostoja 6 mijë $

Çdo besimtar mysliman, duhet ta bëjë haxhin një herë në jetë. është kjo porosia që përcjellë libri i shenjtë i Kuranit, e bën që çdo vit, miliona besimntarë të bëhen pjesë e pelegrinazhit më të madh në botë. Vetëm këtë vit, besohet se pjesë e Haxhit janë mbi 2.5 milionë njerëz.

Pamjet që vijnë pre pelegrinazhit janë madhështore. Turmat e muslimanëve të veshur me rroba të bardha rrethojnë Qabenë, strukturën kube në epiqendrën e vendit më të shenjtë të Islamit. Lutjet e tyre kumbojnë.

Pelegrinazhi vjetor nisi të dielën në Mekë të Arabisë Saudite me tavaf, rrethimin e Qabes, në një ngjarje që po thyen rekordet e pjesëmarrjes. Numri më i ulët i njerëzve u shënua në vitin e pandemisë, ku vetëm 10 mijë besimtarë u lejuan të merrnin pjesë.

"Unë po jetoj ditët më të bukura të jetës sime," i tha agjencisë së lajmeve AFP në vend, Abdelazim, një egjiptian 65-vjeçar që kurseu për 20 vjet për të paguar koston prej 6000 dollarësh që i nevojiteshin për të marrë pjesë. Haxhi i këtij viti është një sfidë, duke u zhvilluar në nxehtësinë gati 45 gradë Celsius, ndërsa data e pelegrinazhit varet nga kalendari hënor.

Autoritetet saudite thanë se më shumë se 32,000 punonjës shëndetësorë dhe mijëra ambulanca janë në gatishmëri për të trajtuar rastet e goditjes nga nxehtësia, dehidratimi dhe rraskapitja. Rituali islam është i detyrueshëm për çdo të rritur musliman të aftë që ka mundësi financiare për të marrë pjesë, duke formuar një nga pesë shtyllat e fesë.

Përvoja sfiduese fizike dhe emocionale ka për qëllim t'i pastrojë ndjekësit nga mëkati dhe t'i afrojë ata me Perëndinë.Këtë vit, Haxhi mbahet nga data 26 qershor deri më 1 korrik, pelegrinazh që kulmon me festën e Kurban Bajramit.

Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe nga të gjithë muslimanët kërkohet që ta bëjnë Haxhin pesëditor të paktën një herë në jetën e tyre nëse janë të aftë fizikisht dhe financiarisht. Pasi qarkullojnë vendin më të shenjtë të Islamit, Qabenë, adhuruesit mblidhen në një kamp të madh tendash në Mina në shkretëtirën e afërt për një ditë e natë lutje.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fotografoi Trumpin të gjakosur pas të shtënave, fotoreporteri: E dija që ishte moment historik, duhej dokumentuar

Fotografoi Trumpin të gjakosur pas të shtënave, fotoreporteri: E dija që ishte moment historik, duhej dokumentuar