Mbledhja e grupit të PD, Gështenja rendit propozimet për daljen nga kriza të partisë: Të dalim ne terren dhe të japim mesazhin e bashkimit

Mbledhja e grupit të PD, Gështenja rendit propozimet për daljen nga kriza të partisë: Të dalim ne terren dhe të japim mesazhin e bashkimit

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, deputeti Lefter Gështenja, thotë se duhet të dalin në terren dhe të gjithë bashkë të japin mesazhin e bashkimit, për tu përgatitur për zgjedhjet lokale. Gështenja propozon që të ngrihet një grup i Përbashkët Pune në nivel qendror dhe lokal për organizimin dhe drejtimin e procesit dhe zgjedhjeve në PDSH në nivele qendror (5 deputetë) si dhe lokal (5 veta drejtues strukture)  deri më datën 15 prill.

‘Ka kohë që PD është në një krizë të thellë. Pasi PD nuk fitoi zgjedhjet 25 prillit, nisi bjerrja apo rrjedhja  e parë e anëtarësisë dhe strukturës,  ku shumë demokrate shprehnin pakënaqësinë për atë çka ne nuk erdhëm në pushtet.

Krijesa e dytë dhe më thellë ishte vendimi i 9 shtatorit, e për pasojë vendimet e njëpasnjeshme të 11 dhe 18 dhjetorit që çuan në çarjen dhe krizën e thellë të PD.

Duke parë dhe pranuar realitetin  ku ndodhemi sot si PD. Ne duhet të ndërmarrim një proces  gjithëpërfshirës ku secili nga ne duhet të kontribuojë  jo për të përfituar, por duke dhënë maksimumin në funksion të bashkimit dhe organizimit real të PD.

Në thelb të këtij procesi mendoj se duhet të qendrojë: ‘‘armëpushimi’’ mes demokrateve, vota e fshehtë e lirë dhe e barabartë.

Çfarë kuptimi ka hapja apo bashkimi i partisë nëse  ne vazhdojmë bëjmë zgjedhjet përpara se të hapet apo të bashkohet Partia?

Mendoj që ne PD nuk duhet të egzistojë termi shumicë pakicë, pasi ne duhet të jemi një të jemi të gjithë bashkë kundër Edi Ramës, ndarja në mazhorancë e minorancë në parti na çon në ndarje dhe përçarje të strukturës në të gjitha nivelet.

Nuk është aspak normale që në procesin e zgjedhjeve brenda në parti të mos përfshihen kryetaret /drejtuesit/ ish drejtuesit e strukures se degeve qe kane shpenzuar per 30 vjet kohe mund dhe  para, jane njerez me vlera dhe kontribute, jane njerez qe kane se paku 9 vjet ne nje  opozite  te veshtire. Ata nuk perfshihen thjesht per faktin se  mendojne ndryshe apo nuk kane firmosur formularin, nderkohe nuk jane larguar per asnje moment nga PD.

Une them qe kjo nuk eshte normale, kjo nuk eshte demokraci, kjo nuk eshte hapje e partise ky nuk eshte bashkimi, por eshte e  kunderta.

Per zgjidhjen e kesaj krize propozoj: Ngritjen e Grupeve te Perbashketa Pune ne nivel qendror dhe lokal  per organizimin dhe drejtimin e  procesit te bashkimit dhe zgjedhjeve ne PDSH ne nivel qendror (5deputete)  dhe lokal (5 veta drejtues strukture)  (deri me  15/04/2022).

Te drejten per te kandiduar e ka cdo demokrat qe  ploteson kriteret e percaktuara mepare.

Nderkohe duhet te fillojme me urgjence punen ne terren duke dal te gjithe bashke per te dhene mesazhin e bashkimit pasi pas 1 viti kemi zgjedhjet lokale, te japim mesazh te qarte per cdo demokrat qe Grupi Parlamentar eshte i bashkuar dhe i unifikuar.’- tha Gështenja.


Lajmi kryesor:

7 orë mbledhje, palët dakord me propozimet e Lefter Gështenjas! Alibeaj: Proceset e njëanshme nuk bashkojnë! Berisha sulmon diplomatët: Po i ushtrojnë presion Apelit për '11 dhjetorin'


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Ngërçi politik në shtetin më të varfër të BE, bullgarët të dielën votojnë për të pestën herë brenda 2 viteve për të zgjedhur qeverinë

Ngërçi politik në shtetin më të varfër të BE, bullgarët të dielën votojnë për të pestën herë brenda 2 viteve për të zgjedhur qeverinë