Mbretëria e Bashkuar pret Samitin Global të Vaksinave: Askush nuk mund ta prodhojë atë i vetëm

Sot në Londër është mbledhur Samiti global i vaksinave i organizuar nga Gavi, aleanca globale për vaksinat dhe nga qeveria britanike.

Sfida, thotë Jill Morris, ambasadori britanik në Itali, është e dyfishtë: Ekziston një qëllim më i gjerë strategjik, i cili synon të organizojë një përgjigje globale shëndetësore, sepse pandemia e koronavirusit është emergjenca më e madhe shëndetësore e brezit tonë dhe asnjë vend, asnjë kompani farmaceutike nuk mund ta bëjë këtë e vetëm. Por ka edhe një qëllim më konkret: mbledhjen e të paktën 7.4 miliardë dollarëve në favor të Gavi për vitet 2021 deri në 2015 ".

Në samit marrin pjesë disa liderë ndërkombëtarë dhe Bill Gates, filantropi dhe sipërmarrësi amerikan, i cili ka kohë që është i përfshirë në luftën kundër sëmundjeve.

Pandemia ka ngadalësuar shumë programe të shëndetit publik, përfshirë ato që lidhen me vaksinimet, dhe në të njëjtën kohë ka dobësuar sistemet shëndetësore të disa vendeve.

Ka nevojë për burime, ky është qëllimi i parë i mbledhjes së fondeve për Gavi. Por është gjithashtu e nevojshme të "ndërtohet një partneritet global për të shmangur një skenar konkurrues" kur një vaksinë për Covid 19 është duke u zhvilluar, thotë Morris.

"Ne kemi nevojë për një vaksinë që të jetë e administrueshme  globalisht, për të gjitha vendet". Për këtë arsye, zinxhirët e furnizimit dhe mekanizmat e shpërndarjes duhet të rishikohen dhe duhet të hartohet një politikë e qëndrueshme e çmimeve.

Në synimet e qeverisë britanike, samiti duhet të shërbejë për mbledhjen e bashkësisë ndërkombëtare rreth synimeve të përbashkëta, pas njoftimit të presidentit amerikan Donald Trump se SHBA kanë ndërprerë marrëdhëniet me OBSH.

"Nga këndvështrimi ynë, OBSH është një organizatë kryesore në një nivel shumëpalësh dhe Mbretëria e Bashkuar është ndër mbështetësit më të rëndësishëm të organizatës," nënvizoi ambasadori. Me Italinë, Britania e Madhe ndan një angazhim konkret në kërkimin e një vaksine kundër koronavirusit: partneritetin midis Universitetit të Oksfordit dhe bioteknikes Irbm Pomezia në Rome. Vaksina tani po kalon provat klinike, por rruga mund të jetë akoma e gjatë.

Roma dhe Londra janë në lidhje, gjithashtu në nivelin politik: vitin e ardhshëm Mbretëria e Bashkuar merr presidencën e G7 dhe Italia presidencën e G20.

"Një fazë ndërkombëtare për të nxitur një përgjigje globale, si shëndetësore, ashtu edhe ekonomike dhe sociale, në një kuptim gjithëpërfshirës"- tha ambasadori britanik në Itali.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:20
Covid-BE i dhuron 300 milionë euro Gavi-t për të vaksinuar fëmijët

Komisioni Evropian është i përkushtuar të dhurojë 300 milion euro gjatë pesë viteve të ardhshme për të vaksinuar qindra miliona fëmijë në të gjithë botën dhe për të financuar rezervat e vaksinave kundër pandemive të ardhshme.

Sipas ANSA, njoftimi do të bëhet zyrtar sot pasdite nga presidentja e ekzekutivit, Ursula von der Leyen, gjatë 'Samitit Global të Vaksinave' të organizuar nga Gavi, aleanca botërore për vaksinat.

"Vaksinat mund të shpëtojnë jetë vetëm nëse të gjithë ata që kanë nevojë mund t'i përdorin ato, veçanërisht në komunitetet më të prekshme dhe rajone të botës - tha von der Leyen në një shënim

Unë jam e kënaqur që Komisioni Evropian mund të mbështesë Gavi në një përpjekje të tillë thelbësore që do të na ndihmojë të kapërcejmë këtë pandemi dhe të shmangim të tjerat"

  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Deputetja e PD takon Leka Zogun: Djalosh i hijshëm dhe i mençur! I dhemb shumë Atdheu! Me të kujtova gjyshin tim që ishte gardist i mbretit