Më 22 - 23 maj del në konsultim publik Plani i Menaxhimit për Parkun e Vjosës! Rama: Dyfish zonë e Mbrojtur

Më 22 - 23 maj del në konsultim publik Plani i Menaxhimit për Parkun e Vjosës! Rama: Dyfish zonë e Mbrojtur

Lumi Vjosa

TIRANE- Më 22 e 23 maj konsultohet në publik Plani i Menaxhimit për Parkun e Vjosës, Për kryeministrin Edi Raam ky është një tjetër i rëndësishëm në mbrojtjen e lumit të Vjosës, i fundmi lum i egër në Europë.

Plani I Menaxhimit për Parkun Kombëtar është organizuar nga Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura dhe ekspertët ndërkombëtarë të IUCN.

“Është radha e komuniteteve lokale, atyre që jetojnë aty e do t’i gëzojnë të parët frytet e parkut të ri, të bashkojnë zërin në planin për menaxhimin të Vjosës e cila mbrohet si Park Kombëtar në 480 km vijë lumorë, në 12.000 hektarë sipërfaqe, me të tre degët e saj, nga hyrja në territorin e Shqipërisë e deri në grykëderdhje” shkruan Rama.

Kryeministri ka dhe një përgjigje për kritikët që thonë se grykëderdhja e Vjosës është lënë jashtë kufijve të mbrojtjes

“Për të gjithë ata që i fryjnë një tymi pa zjarr se grykëderdhja e Vjosës është lënë jashtë kufijve të mbrojtjes, e kundërta është e vërtetë, se është dyfish Zonë e Mbrojtur si pjesë e Parkut Kombëtar Lumi Vjosa dhe si pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Pishë Poro-Nartë për rëndësinë e jashtëzakonshme natyrore” shkruan Rama.

Plani i Integruar të Menaxhimit për Parkun Kombëtar Lumi Vjosa”

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Labis: 20/05/2024 21:04

    Edhe Shushica e Degët e Vjosës!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë