Me fustan rozë dhe mustaqe, artisti shqiptar çmend grekët me performancën (FOTO)

Astrit Ismaili

Artisti shqiptar, Astrit Ismaili i ka çuditur të gjithë me pamjen dhe performancën në Bienalen e Athinës. Ndërsa ishte zgjedhur për hapjen e Bienales, Ismaili kishte zgjedhur që të vishte një fustan rozë me shkëlqim, ndërsa kishte vendosur edhe mustaqe. 

Performanca e tij përfshinte muzikë dhe interpretim, ku është prezantuar si “Miss Kosova”. I njohur për paraqitjet e tij kontroverse, Ismaili u shfaq me një fustan të punuar nga stilisti Valdrin Sahiti.

Tematika e këtij viti e Bienales së Athinës ishte “Eklipsi që ëndërron dritën”. Vetë artisti nga Prishtina publikoi në rrjetin social Instagram disa fotografi dhe video nga shfaqja, duke shpjeguar konceptin e performancës së tij.

“Ishte një nder të hap @athensbiennale 7 si alter-ego ‘Miss Kosova’. Alter-ego është nxjerrë nga performanca MISS e cila ndër të tjera merret me nocionin ‘Creative Ëhen Limited’ duke iu referuar figurave fiktive dhe jo fiktive nga e kaluara që duhej të ishin krijuese për të kapërcyer kufizimet gjeo-politike dhe sociale. Të qenit në Televizionin kombëtar grek si ‘Miss Kosova’ në një vend që nuk e njeh Kosovën, në një rajon ku queer janë në rrezik, i shtoi një urgjencë performancës sime që ilustron pse bëj atë që bëj”, shkruan ai.

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Isa Bolentini: 04/10/2021 23:31

  Nga te gjitha shtetet e prisja po nga nje shtetas i kosoves nuk ma merte mendja kurr nje prezence te till ,pasi ne kosove evoulimi shoqerore eshte i ngadalte dhe me popullor. Gjithesesi mua nuk me duket normale nje burre me veshje femre, mesazhin nuk mendem ta kuptoj.

  Përgjigju
  • Wina: 06/10/2021 04:16

   Nuk i heq asgje komentit tuaj!

 • Greku: 04/10/2021 07:43

  Veshje tradicionale ekosoves...

  Përgjigju
 • Iris: 03/10/2021 00:44

  Duket si Freddie Mercury ,vetem se Mercury u vesh si femer vetem per /I want to be free/.Eshte shokuese te shohesh meshkuj me fustane femre sot,megjithse jo e pazakonte.Mendoj se kane qene po kaq shokuese dikur femrat me veshje burrash,si psh:mbreteresha Kristine,Zhan D'Ark,George Sand,etj.

  Përgjigju
 • mondi: 02/10/2021 15:36

  Le t'a mbajne.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Vlorë/ Dhanë leje ndërtimi jashtë kritereve ligjore, nën hetim 3 punonjës të Bashkisë