Medalje të artë në Serbi! Amanda, 11-vjeçarja e cila stërvitet 6 orë në ditë: Dua të bëhem kampione bote

Fëmijërinë e saj Amanda Dedej ia ka dedikuar sportit të karatesë ku edhe shkëlqen prej vitesh. 11-vjeçarja nga Dushku i Lushnjës dominoi mbi 1400 garues nga 13 shtete, duke marrë medaljen e artë në kampionatin ballkanik për të rinj.

“Unë mora vendin e parë duke bërë katër ndeshje, duke fituar ndaj sportistes serbe, sllovene, Bosnje-Hercegovinës dhe turkes. Jam ndierë shumë e lumtur,”-tha Amanda.

Është ende shumë e re, por sakrificat e Amandës për karatenë i kalojnë limitet.

“Unë stërvitem 6 orë në ditë dhe kam 27 medalje deri më tani. E kam filluar që prej moshës 4 vjeçe dhe ëndërr kam të dal kampione botë në të ardhmen,”-u shpreh Amanda.

Amanda stërvitet në palestrën ‘Bijtë e Shqipes’ ku praktikojnë karatenë edhe dhjetëra fëmijë të tjerë.

“Më pëlqen karateje dhe kam gati 1 vit që e praktikoj. I bëj apel moshatarëve të mi të merrem me këtë sport sepse i zhvillon trupin, mendjen dhe gjithashtu i ndihmon me fizikun e tyre,”-deklaroi një fëmijë.

“Jam Euglent Bakiasi, 12 vjeç dhe kam 4 vite që bëj karate,”-u shpreh një fëmijë.

“Jam 13 vjeçe dhe kam disa muaj që e praktikoj këtë sport që më pëlqen shumë,”-tha një fëmijë.

“Unë jam Alvin Dedej jam 7 vjeç. Kam rripin blu, ndërsa me karaten merrem prej dy vitesh,”-u shpreh një tjetër fëmijë.

Rezultatet e Amanda Dedejt, por edhe përhapja e sportit të karatesë në Dushk të Lushnjës është për meritë të trajnerit Lirim Dedej, gjithashtu edhe trajner i ekipit kombëtar. Në këtë palestër stërviten fëmijët nga mosha 4 deri në 14 vjeç nga disa qytete të Shqipërisë.

 

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Erik: 06/06/2023 14:09

    Urime dhe suksese ne endrren tende per t'u bere kampione bote!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Mbushën makinat me emigrantë, ndalohen 2 shoferët transportues! Morën 500 euro për secilin

VIDEO/ Mbushën makinat me emigrantë, ndalohen 2 shoferët transportues! Morën 500 euro për secilin