POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Meksikë/Shkon në 79 numri i viktimave nga shpërthimi i tubacioneve në një pikë karburanti

Meksikë- Një shpërthim i ndodhur në një pikë karburanti dy ditë më parë në Tlahuelilpan, në Meksikën lindore, shkaktoi shumë viktima dhe plagosi shumë të tjerë. 

Deri më  tani ka shkuar në 79 numri i viktimave nga ngjarja e ndodhur të  premten më 18 janar. Ndërkohë që 66 persona janë ende në spital në shtetin e Hidalgo-s, aty ku ndodhi edhe shpërthimi. Personat me dëmtime më  të rënda janë dërguar për në spitalin e Meksiko-City për një kujdes më të specializuar.


Ministri i shëndetësisë theksoi se disa prej tyre kanë  pësuar djegie në masën 80% të trupit.

Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador gjatë një vizite të bërë në zonën e shpërthimit i bëri thirrje qeverisë të  ndihmonin të gjithë të prekurit nga kjo ngjarje.

m.v./Shqiptarja.com
Komento