Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë

Qindra njerëz kanë vdekur dhe mijëra janë trajtuar për goditje të nxehtësisë gjatë pelegrinazhit vjetor të haxhit në Mekë në mes të temperaturave ekstreme deri në 49 gradë Celsius.

Rreth 165 indonezianë janë në mesin e të vdekurve, raportoi CNN Indonesia, duke cituar Zyrën e Menaxhimit të Haxhit të Konsullatës së Përgjithshme të vendit në Arabinë Saudite. Për më tepër, të paktën 41 jordanezë, 35 tunizianë dhe 11 iranianë kanë vdekur, sipas autoriteteve në secilin vend.

Edhe 22 jordanezë të tjerë janë të zhdukur dhe 26 iranianë janë shtruar në spital, tha Gjysmëhëna e Kuqe iraniane të mërkurën. Disa nga iranianët vdiqën për shkak të goditjes së nxehtësisë, ndërsa të tjerët kishin sëmundje themelore, tha Gjysmëhëna e Kuqe iraniane.

Numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet, pasi Arabia Saudite dhe Egjipti ende nuk kanë publikuar shifra zyrtare.

Qeveria saudite tha se më shumë se 2700 njerëz ishin trajtuar për goditje të nxehtësisë. Ndërkohë, qindra njerëz kanë hyrë në rrjetet sociale për të postuar në lidhje me të dashurit e tyre që nuk dihen.

Mbi 1.8 milionë njerëz po marrin pjesë në Haxhin e këtij viti, një nga tubimet më të mëdha fetare në botë, sipas Autoritetit të Përgjithshëm Saudit për Statistikat.

Të hënën (17 qershor), Arabia Saudite i këshilloi pelegrinët të mos kryenin ritualin e "gjuajtjes me gurë të djallit" midis orëve të caktuara pasi temperaturat arritën në 49 gradë Celsius.

Zyrtarët e Haxhit u kanë kërkuar pelegrinëve që të mbajnë çadra dhe të qëndrojnë të hidratuar në kushtet e vështira, ndërsa ushtria saudite ka vendosur më shumë se 1600 personel me njësi mjekësore posaçërisht për goditjet e të nxehtit dhe 30 ekipe të reagimit të shpejtë.

Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit, e cila kërkon që çdo mysliman i aftë fizikisht dhe financiarisht të vizitojë qytetin e shenjtë të Mekës të paktën një herë në jetë./Kosovapress

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, debate të forta te ‘Shëndetësia’! PD: Shiten ilaçe të skaduara? QSUT: E pavërtetë! PS: Mos hidhni helm, nxitët dhunë

Skandali te Onkologjiku, debate të forta te ‘Shëndetësia’! PD: Shiten ilaçe të skaduara? QSUT: E pavërtetë! PS: Mos hidhni helm, nxitët dhunë