VIDEO-Mesazhi i koduar i Ilir Metës, 5 ditë para vrasjes së Pjerin Xhuvanit: Do iki në Elbasan pasi ka nevojë atdheu! (Takoi fshehurazi shtabin e LSI-së)

Gjashtë ditë më parë, në 15 prill 2021, Presidenti Ilir Meta, artikuloi një mesazh të koduar nga një studio televizive, për situatën e tensionuar parazgjedhore në Elbasan. Pas zhvendosjes në Vlorë dhe Durrës, Meta u shpreh se do të zbarkonte me bashkëpunëtorët e tij në Elbasan, pasi kishte nevojë atdheu, në kuadër të betejës së tij për zgjedhje të lira! “Do iki edhe në Elbasan. Patjetër! Do të iki kudo ku të ketë nevojë atdheu! Për zgjedhje të drejta dhe të lira. Ka gjë më të rëndësishme se zgjedhjet? Nuk janë të kërcënuara zgjedhjet?”, tha Meta natën e 15 prillit.

Në Elbasan, LSI-ja është në pozita shumë të vështira, për shkak të braktisjes nga përfaqësuesit kryesor të saj, të cilët janë bashkuar me PS-në dhe PD-në. Kryetari e LSI-së, Monika Kryemadhi ka hasur në vështirësi për të organizua qoftë edhe një takim elektoral. Sipas sondazhit të Piepolit, në bashkëpunim me Report TV, publikuar në 18 prill, LSI rrezikon të mos marrë mandat në Elbasan.

Pas mesazhit, Ilir Meta është zhvendosur në Elbasan. Në shpjegimin zyrtar u tha se do të merrte pjesë në një iftar me komunitetin mysliman. Por, kjo foto konfirmon se Meta ka zhvilluar takime me shtabin elektoral të LSI, për ta inkurajuar dhe dhënë porosi. Në krah të Metës shfaqet Ermir Gjinishi, i dyti në listën e LSI-së në Elbasan.

Dy ditë më pas, vritet një nga kundërshtarët kryesor politikë të LSI dhe PD në Elbasan. Në një deklaratë për mediat, Meta tha se nuk mund të fliste për ngjarjen pasi nuk e njihte dinamikën. Nga ana tjetër, plagosjen e një përfaqësuesi të PD-së në Kavajë, pas një konflikti për parkimin, e konsideroi gjakderdhje zgjedhore, edhe pse dinamika e asaj ngjarje nuk kishte sfond elektoral. 

Ilir Meta në takim me shtabin elektoral të LSI më 19 prill në Elbasan

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë kërkesa e PD-së për përsëritjen e zgjedhjeve ne 9 qarqe?

Komento

Komente

 • Votues i përgjegjshëm: 22/04/2021 09:33

  Te përdoresh atomet per " mbrojtjen votues"?? Këta duan te përsërisin zgjedhjet e 26 majit 1996??? E turpshme, antiligjore, kriminale. Lidershipi PD LSI po e meriton të quhen pronar te bandave terroriste dhe nuk kanë të bëjnë aspak me antarët dhe simpatizantët demokratë. Turp.

  Përgjigju
 • Like: 21/04/2021 17:46

  Nuk po del ndonje Avni Rustemi qe ta shikoj mire te semes ky like injoranti e kokemadhi se bashku me mona surrat kali dhe femijet e tij. Keta duhen zhdukur si fis nga kjo faqja e dheut. Ata po e cojne vendin ne lufte civile. Ngehuni o popull dhe ja teegoni mire vendin ketyre jashteqitjeve te vendit. Po e perdorin Shqiperine si placke qe mund ta hedhesh sa majtas djathtas. Mis qofte e larget dita qe keta te flijohen ne biruce se bashku si familje

  Përgjigju
 • Kajan: 21/04/2021 17:06

  Ku eshte SPAK qe nuk jeo nje urdher arresti per kete kancerin e shqilerise qe eshte me i pasuri duke vjedhhr e plackitur popullin shqiptare. Ketij duhen vene prangat ne zyre qe te shpetoi populli shqiptare.

  Përgjigju
 • Elbasani: 21/04/2021 16:58

  Besoj se eshte vrasje e kurdisur nga lalzi. E kane joshur viktimen qe te rikthehej me lsi( se keta llumra,ndjese paste, nuk e gjejne veten te ps-ja) i kane mbushur thaset me para dhe e hoqen qafe. D.m.th.e denuan edhe si dezertor, si dhe duan ti ngjisin ps-se maskaralleqet e tyre. O popull mos u jepni anarshisteve asnje vote, se fi te shkojme 100 vjet prapa si shtet.

  Përgjigju
 • emi: 21/04/2021 16:18

  o qelbesire krimb se burre nuk mund te te tguhwt

  Përgjigju
 • Like: 21/04/2021 15:57

  Likja e vret naten popullin dhe i vjen keq diten

  Përgjigju
 • FATMIRI: 21/04/2021 15:48

  SHKO TE GOPI SATEME PLERE

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Dita e Drejtësisë, Fatmir Xhafaj: Momenti i sprovës së madhe, të dëshmohet përgjegjësi, integritet dhe  rezultate konkrete