Meta nga Maqedonia e Veriut: Rivizatimi i kufijve në rajon nuk është zgjidhje, s’ka kombe të vogla dhe të mëdha

Meta nga Maqedonia e Veriut: Rivizatimi i kufijve në rajon nuk është zgjidhje, s’ka kombe të vogla dhe të mëdha

Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta, nga Maqedonia e Veriut ku po zhvillon një vizitë zyrtare, ka dhënë në mesazh për çështjen e kufijve të Ballkanit.

Presidenti Ilir Meta thekson se nuk do të mund të ketë zgjidhje për rajonin duke rivizatuar kufijtë, por vetëm duke respektuar vlerat europiane.

Meta kërkon që të respektohen të drejtat e të gjitha minoriteteve nga kushdo, në mënyrën e duhur dhe në respekt të standardeve europiane.

'Kjo do të garantonte dhe konsolidonte paqen, stabilitetin, sigurinë, do të forcojë bashkëjetesën ndëretnike dhe do të përmirësojë klimën e biznesit dhe besimin tek e ardhmja', thote Meta.

'Në rajonin tonë, nuk ka kombe të mëdha dhe kombe të vogla. Në rajonin tonë duhet të ketë vlera europiane, që mbrohen dhe respektohen njësoj nga të gjithë. Nuk mund të jetë zgjidhje rivizatimi i kufijve, sepse kjo çështje është provuar, ka dështuar dhe ka qenë një katastrofë për rajonin. E vetmja zgjidhje, është respektimi i të drejtave të të gjitha minoriteteve nga kushdo, në mënyrën e duhur dhe në respekt të standardeve europiane. Kjo do të garantonte dhe konsolidonte paqen, stabilitetin, sigurinë, do të forcojë bashkëjetesën ndëretnike dhe do të përmirësojë klimën e biznesit dhe besimin tek e ardhmja.'-shkruan presidenti në rrjetet sociale.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

BDI propozon Talat Xhaferin për kryeministër teknik në Maqedoninë e Veriut

BDI propozon Talat Xhaferin për kryeministër teknik në Maqedoninë e Veriut